Szukaj produktów

Aktualności

Bądź eko! 10 prostych sposobów na ekologiczne życie

09.06.2020

Zastanawialiście się kiedyś co to znaczy żyć eko ?

Dla mnie jest to życie wg kilku nieskomplikowanych zasad. Oto ich lista:

1. Nie marnuj wody. Taki prosty przykład: czy kiedy myjesz zęby, zakręcasz kran? A kiedy myjesz głowę, a dokładnie kiedy masujesz skórę i włosy szamponem, woda się leje czy jest zakręcona? No właśnie…Do podlewania kwiatów możesz użyć deszczówki (oczywiście jeśli masz taką możliwość i masz gdzie jej nałapać). A może nie musisz włączać prania codziennie, po pół wkładu, tylko wystarczy, że zrobisz pranie raz czy dwa razy w tygodniu.  

2. Zakupy rób rozsądnie, najlepiej z listą w ręku i nigdy wtedy gdy jesteś głodny. Kupuj tyle jedzenia aby go nie marnować. Według Federacji Polskich Banków Żywności pieczywo, owoce, wędliny oraz warzywa to produkty najczęściej wyrzucane przez Polaków. Aż 42% naszego społeczeństwa przyznaje się do marnowania jedzenia. Ląduje ono w kubłach na odpady i jest to naprawdę duża ilość – rocznie 9 milionów ton pożywienia.

3. Gotuj kreatywnie. Jest mnóstwo pomysłów na wykorzystanie w kuchni resztek oraz nadwyżek jedzenia. Na przykład sezonowe owoce i warzywa możesz zamrozić, zawekować, wycisnąć, wysuszyć i przetworzyć na wiele sposobów aby uchronić je przed zepsuciem i wyrzuceniem. Zawsze też możesz nadwyżki podarować potrzebującym a wtedy nie tylko nie marnujesz ale jeszcze pomagasz innym i dbasz o środowisko.

4. Torba na zakupy także ma niebagatelne znaczenie. O tym jak długo rozkładają się plastikowe, jednorazowe torebki wie chyba każdy. To nie jest kilka tygodni a setki lat. Ogromna ilość worków trafia na dna mórz i oceanów zanieczyszczając je a co gorsze stanowiąc zagrożenie dla ekosystemu i życia naszych wodnych przyjaciół. Tak chętnie pływamy na rafach koralowych podziwiając cudowny, kolorowy podwodny świat. Wszyscy chyba uwielbiamy delfiny, oglądamy filmy o nich niejednokrotnie wzruszając się do łez. Niestety jeśli się nie opamiętamy, niedługo nie będzie co oglądać. Pamiętaj o tym kiedy bierzesz w sklepie jednorazówkę. Ja mam w każdej torebce worek z tkaniny, ładnie poskładany, który co jakiś czas piorę i używam wiele razy. 

5. Oszczędzaj prąd. Kiedy nie oglądasz telewizora, wyłącz go – zużyjesz mniej prądu i będziesz zdrowszy. Niebieskie światło, które emitują wszystkie monitory, również smartfonów nie jest obojętne dla organizmu. Nie pozwala się wyciszyć przed snem, źle wpływa na pracę mózgu, jelit a co za tym idzie upośledza odporność (tak w dużym uproszczeniu, bo mechanizmy są skomplikowane). Jeśli nie ładujesz telefonu, odłącz ładowarkę. Pozostawiona w kontakcie cały czas pobiera prąd. Jednostkowo, na gospodarstwo domowe to nie będzie duża ilość prądu i kwota ale pomnożona na ilość domowników, którzy ładują swoje komórki, a później na ilość ludzi na świecie ogółem  - to już zmienia postać rzeczy. Ileż prądu można by zaoszczędzić wyłączając niepotrzebne urządzenia…

6. Segreguj śmieci. Być może traktujesz segregację jako delikatnie rzecz ujmując zawracanie głowy. Ja do póki nie musiałam, nie segregowałam śmieci. Teraz, kiedy rozdzielamy je na poszczególne worki, widzę ile plastikowych odpadów produkujemy. Przez to zwracam baczniejszą uwagę na opakowania produktów podczas zakupów. Dzięki segregacji pilnujemy aby odpady bio trafiały do kompostownika a nie lądowały w jednym worku z resztą śmieci. Kompost zużywamy w ogrodzie ciesząc się smacznymi, wartościowymi warzywami i owocami, a kwiaty odwdzięczają się nam kwitnąc pięknie. 

7. Nie kupuj nowych ubrań dopóki naprawdę ich nie potrzebujesz. Przeglądnij swoją szafę. Czy nie masz w jej czeluściach wielu ubrań, których od długiego czasu nie nosiłaś? Pewnie są tam też takie, o których istnieniu w ogóle zapomniałaś. A mimo tego, tak często kupujemy coraz to nowe bluzki, sukienki, dziesiątą parę spodni, kolejne buty. Może to dobry czas żeby trochę zwolnić. Nadmiarem nieużywanych ubrań można podzielić się z tymi, którzy ich naprawdę potrzebują. Oddech złapią nie tylko portfele ale też nasz piękny, zanieczyszczony Świat.

8. Do pracy wybierz się na piechotę. Korzyści są niezaprzeczalne. Jedna sprawa to zdrowie i kondycja. Chodząc na piechotę, czy jeżdżąc na rowerze dostarczasz ciału codziennej, ogromnie ważnej porcji ruchu. Dlaczego to takie ważne? Bo oddalasz od siebie wszelkie choroby cywilizacyjne, którym sprzyjają otyłość i marazm na kanapie, przed telewizorem. Druga, niemniej ważna sprawa to dbałość o środowisko. Kiedy nie uruchamiasz silnika, to nie emitujesz spalin. Proste!

9. Używaj wielorazowych butelek na wodę. Pomyśl ile plastiku mniej… Butelka wielokrotnego użytku może być ze stali i pełnić funkcję termosu. Utrzymuje temperaturę ciepłych napojów do 12 godzin a zimnych ok. 24 godz. Możesz do niej wlać kawę, herbatę, wodę – nawet z witaminą C. Nie reaguje z kwasem i nie przenosi zapachów. Nie rozbijesz jej, możesz bezpiecznie dać dziecku do szkoły czy na wycieczkę. Butelka na wodę wielokrotnego użytku może być zrobiona również ze szkła. Nasze buteleczki mają specjalne kolorowe ubranka, które chronią je przed stłuczeniem i nadają im ładny, niebanalny wygląd.

butelka wielokrotnego użytku active

10. Dbaj o siebie w stylu Eko. Świat, który nas otacza jest coraz bardziej zatruty m.in. przez ogromną przemysłową produkcję kosmetyków. Wiele spośród konwencjonalnych produktów pielęgnacyjnych zawiera różne szkodliwe składniki. Mogą one drażnić skórę, oczy, wywoływać stany zapalne. Całkiem sporo półproduktów, z których możesz samodzielnie przygotować kosmetyki znajdziesz w swojej kuchni (np. olej kokosowy, płatki owsiane, drożdże, banany, truskawki, ogórki, aloes, kawa, zielona herbata, miód) a jeśli nie masz na to czasu i ochoty wypróbuj naturalne kosmetyki z naszego sklepu. Pamiętaj, że eko pielęgnacja to dbałość  nie tylko o wygląd i zdrowie ale również szacunek i troska o Ziemię.

Nadawaj nowe życie starym przedmiotom :) O recyklingu słyszał już chyba każdy. Ze zużytego podkoszulka zrób szmatki do podłogi albo polerowania samochodu. Z butelki plastikowej możesz zrobić osłonkę na doniczkę, a ze słoika świecznik, gazety oddaj na makulaturę, a może pokusisz się o używanie wielorazowych środków higienicznych? Np. kubeczki menstruacyjne zyskują coraz większą popularność.

Jakie korzyści płyną z ekologicznego życia? Dbam o mój Świat, własne ciało i zdrowie a jednocześnie płacę mniejsze rachunki. A jeśli się podzielę z innymi – to dodatkowo jestem lepszym człowiekiem. Czy potrzebujecie czegoś więcej na zachętę ?

Powrót na listę aktualności