Szukaj produktów

Aktualności

Co wspomaga pracę naszego mózgu?

15.05.2020

Mózg to najważniejszy i niezwykle aktywny organ w naszym organizmie. Jest odpowiedzialny za funkcjonowanie i prawidłowy przebieg wszystkich procesów życiowych. Odpowiednie odżywienie i dotlenienie mózgu jest kluczowe w zachowaniu zdrowia fizycznego i psychicznego. Jeśli nie zapewnimy mu odpowiednich warunków to nie poradzi sobie z codziennymi wyzwaniami, a co dopiero z problemami zdrowotnymi, czy sytuacjami stresującymi. Dlatego warto zastanowić się czego potrzebuje nasz mózg oraz z czym musi się zmagać każdego dnia.

Najlepsze wsparcie dla mózgu zapewnia:

1. Stały poziom energii- nasz mózg jak i cały organizm potrzebuje stałego dostarczania substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Z tego powodu tak istotna jest regularność posiłków. Dzięki temu nie tylko unikniemy niekontrolowanych napadów głodu, ale przede wszystkim dostarczymy paliwo dla mózgu. Zapewnimy sobie dobry nastrój i odpowiedni poziom koncentracji.

2. Niezbędne są tłuszcze. Nasz mózg w 60% składa się z tłuszczu, a najcenniejsze dla niego są tłuszcze wielonienasycone. Większość ludzi dostarcza sobie wraz z dietą za dużo tłuszczów przetworzonych, a nie uzupełnia tych wartościowych, których mózg potrzebuje do efektywnej pracy. Warto włączyć do diety oleje tłoczone na zimno, nierafinowane, przechowywane w butelkach z ciemnego szkła i w warunkach chłodniczych. Tłuszcze zwierzęce powinniśmy zastępować tymi roślinnymi, których różnorodność smaków i zapachów nie tylko poprawi pracę mózgu, ale otworzy przed nami możliwość kosztowania nowych dań. Oliwa z oliwek tłoczona na zimno to niezbędnik w kuchni. Można ją dodawać do sałatek, surówek, kanapek, zup, duszonych warzyw (dodajemy do ostudzonych dań!). Jej dodatek pomaga regulować poziom cholesterolu i ciśnienia krwi, wzmacnia odporność i zapobiega kamicy żółciowej. Zawiera witaminę E, jest silnym antyoksydantem dzięki czemu opóźnia procesy starzenia. Olejem obok którego nie można przejść obojętnie to oczywiście olej lniany. O jego zaletach pisałam już wiele razy. Przypomnę tylko, że jest najbogatszym roślinnym źródłem kwasu tłuszczowego ALA, zawiera odpowiednią proporcję kwasów omega-3 względem omega-6. Jego regularne spożywanie usprawnia funkcjonowanie wielu układów w naszym ciele - w tym układ nerwowy. Kwasy omega-3 mają bezpośredni wpływ na budowę i działanie błon komórkowych oraz neuroprzekaźników.
Tłuszcze zawarte w rybach i owocach morza są również cenne w naszej diecie.  To bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, dlatego i dla nich powinno się znaleźć miejsce w naszym jadłospisie. Pamietajmy, aby wybierac te tłuste i najwyższej jakości, zawsze z dobrego źródła.

3. Białko- jego odpowiednia podaż jest niezwykle istotna, ponieważ ma wpływ na budowę neuroprzekaźników a co za tym idzie na procesy komunikacyjne zachodzące w mózgu. Najlepszym źródłem białka są warzywa strączkowe, kiełki, orzechy oraz ziarna. Sięgając po mięso należy zwrócić uwagę, aby pochodziło z ekologicznych hodowli, gdzie zwierzęta karmione są w sposób naturalny. Bardzo dobrym źródłem białka jest mięso królika oraz drób.

4. Witaminy, minerały oraz antyoksydanty są niezbędne dla prawidłowego działania mózgu. Postaraj się jeść różnorodnie i kolorowo, wybieraj produkty świeże i nieprzetworzone aby jak najwięcej składników aktywnych uzyskać z produktów naturalnych. Suplementację powinniśmy dobierać indywidualnie w zależności od naszych potrzeb, wieku i stylu życia.

5. Woda i odpowiednie nawodnienie organizmu- bez tego nasz mózg nie ma szans pracować na pełnych obrotach. Wybieraj wodę niegazowaną, mineralną. Do dzbanka lub szklanki można dodać listki mięty, mrożone owoce, plasterek cytryny. Urozmaicony smak i zapach z pewnością zachęci po częstsze sięganie po wodę.

6. Trawienie. Odpowiednia praca układu pokarmowego jest kluczowa. To w jelitach wszystko się zaczyna, dlatego trzeba się o nie zatroszczyć. Należy wyeliminować produkty, które nam nie służą- wywołują alergie, nietolerancje czyli po prostu różne stany zapalne. Jednocześnie trzeba dostarczać produkty bogate w naturalne probiotyki. Odpowiednie kolonie bakterii w naszych jelitach wpływają na trawienie, uszczelniają jelita, dzięki czemu lepiej wchłaniają się składniki odżywcze z pożywienia a uboczne produkty z przemiany materii (toksyny) nie wydostają się do krwioobiegu.

7. Aktywność fizyczna- nasz mózg potrzebuje aktywności fizycznej, relaksu, snu, przyjemnych doznań i dobrych relacji z innymi. Wszystko to wpływa na jego odpowiednie dotlenienie, poprawia krążenie oraz wydzielanie hormonów w naszym organizmie.

Zmiany w żywieniu najlepiej wprowadzać powoli. Nagła rewolucja może okazać się zbyt gwałtowna i w efekcie zniechęcić do dalszego jej kontynuowania. Stopniowe osiąganie kolejnych szczebli daje nam wewnętrzną satysfakcję i poczucie szczęścia. Nasz mózg i cały organizm otrzymując najlepsze substancje odżywcze będzie lepiej funkcjonował, zwiększy się jego wydajność, szybkość zapamiętywania i uczenia się, poprawi się efektywność pracy, a uczucie zmęczenie i znużenia nie będzie już nam towarzyszyć.

Powrót na listę aktualności