Szukaj produktów

Aktualności

Czy biały ryż zawiera gluten?

09.12.2019

Takie pytanie zadaje sobie wiele osób przechodząc na dietę bezglutenową.

Ryż głównie uprawiany jest w Azji Południowo- Wschodniej. Można go kupić na całym świecie, a większość społeczeństwa regularnie spożywa go w swojej diecie. Istnieje bardzo wiele odmian ryżu. Szacuje się, że jest ich około 40 tysięcy. Różnią się nie tylko kolorem i kształtem, ale także między innymi stopniem kleistości czy sposobem przygotowania.

Najpopularniejsze odmiany to ryż brązowy, biały, czarny, czerwony oraz dziki. Każdy z nich posiada inną strukturę i smak, chociaż mogą wyglądać bardzo podobnie.

Najczęściej wybierany ryż to oczywiście biały, który powstaje w procesie oczyszczania z łupin. Jest lekkostrawny. Zalecany jest często małym dzieciom oraz osobom z problemami trawiennymi. Okrągły ryż brązowy pozbawiony jest jedynie zewnętrznej łupiny. Zawiera wiele cennych i odżywczych substancji. Znaleźć w nim można: fosfor, magnez, potas, żelazo i miedź, witaminy z grupy B oraz dużo błonnika.

Ryż naturalnie nie zawiera glutenu. Dlatego jest to najpopularniejszy zamiennik pszenicy.

Kupując ryż należy jednak zwrócić uwagę czy na opakowaniu znajduje się oznaczenie - przekreślony kłos. Tylko dzięki temu mamy pewność, że produkt nie zawiera nawet śladowych ilości glutenu. Sam ryż nie zawiera glutenu, ale może zostać nim zanieczyszczony podczas procesu technologicznego, jeżeli w tej samej firmie konfekcjonuje się także produkty zawierające gluten.

Podsumowując, wszystkie odmiany ryżu są bezglutenowe, ale aby mieć pewność że produkt jest czysty od tego białka należy wybierać produkty z oznaczeniem.

ryż brązowy bez glutenu

Powrót na listę aktualności