Szukaj produktów

Aktualności

Dyptam, galgant i bertram - naturalne wsparcie dla zdrowia wg św. Hildegardy

05.11.2019

Któż nie słyszał o św. Hildegardzie z Bingen? 😇 Jedni kojarzą tę postać z religią, inni z medycyną, a jeszcze inni z kuchnią - choć te dwie dziedziny chyba trudno definitywnie rozdzielić. Kuchnia Hildegardy niesie ze sobą pewne ograniczenia i zakazy np. zakaz spożywania truskawek 🍓, śliwek 🥭, gruszek 🍐czy wieprzowiny 🥩. Podstawowym zbożem w Jej diecie jest orkisz, o którym pisze: " przywraca prawidłową strukturę ciała i prawidłową krew, wywołuje też pogodny nastrój i radość w duszy". Jednak potężnym orężem św. Hildegardy w walce o zdrowie są zioła 🌱. Większość to popularne i na co dzień w naszych kuchniach używane, m.in. bazylia, cząber, czosnek, imbir, kminek, koper czy lubczyk. Ale są też takie, których nazwy brzmią nieco bardziej egzotycznie.
Takie niespodzianki na liście Hildegardy to dyptam, galgant i bertram.
Dyptam - jego sproszkowany korzeń fitoterapeuci nazywają "naturalną miotełką". Spożywany w potrawach regularnie oczyszcza naczynia limfatyczne i krwionośne. Robi to w bardzo przyjazny sposób - nie powoduje odrywania się złogów. Taki proces może być przyczyną powstawania zatorów lecz rozpuszcza je w naturalny sposób udrażniając naczynia krwionośne.Jest polecany przy podwyższonym poziomie cholesterolu i w profilaktyce przeciwmiażdżycowej. Można przygotować z niego nalewkę, którą poleca się przy kamicy nerkowej oraz żółciowej.
Najprostszy sposób stosowania: 2 szczypty dodajemy 3x dziennie do posiłków.
Galgant - jest ostrą przyprawą trochę podobną do imbiru. Wg Hildegardy to główny środek w walce o zdrowe serce. Jest polecany przy przy bólach, osłabieniu, nieprawidłowych skurczach serca. Rozszerza naczynia wieńcowe i dotlenia mięsień sercowy, po połączeniu z koprem włoskim działa rozkurczowo na układ trawienny oraz wspomaga walkę z zaburzeniami miesiączkowymi.
Stosowanie: 3x dziennie dodajemy 1 szczyptę proszku do jedzenia. 
Bertram - działa korzystnie bez względu na to w jakiej formie jest podawany. Spożywany regularnie zapobiega różnorakim chorobom i wg św. Hildegardy wypędza je z organizmu. Powstrzymuje procesy gnilne w jelitach, wpływa korzystnie na umysł, przywraca siły, usprawnia trawienie, wspomaga leczenie zapalenia opłucnej. Ajurweda poleca go jako afrodyzjak. Jest polecany dla osób, które mają problemy z pamięcią, gdyż pozytywnie wpływa na komórki nerwowe. 
Zastosowanie: Warto posypać 1 lub 2 gramami (1–3 szczypty) sproszkowanego korzenia ulubioną potrawę. Można też dodać porcję do herbaty lub zalać ją wrzątkiem i wypić jak herbatę. Nadaje się znakomicie do kuchni indyjskiej.

Brzmi obiecująco, prawda? 

Powrót na listę aktualności