Szukaj produktów

Aktualności

Metale toksyczne - ich wpływ na zdrowie i kondycję organizmu

16.06.2020

Często jesteśmy przekonani, że robimy dla zdrowia wszystko - żyjemy zdrowo, jemy zdrowo, dbamy o siebie, a mimo tego czujemy, że coś w naszym ciele dzieje się złego. Boli nas głowa, myśli odlatują w nieznane nam rejony i ciężko je pozbierać nie mówiąc już o zapamiętaniu czegoś nowego. Jelita szaleją, jesteśmy słabi, zmęczeni, nic nam się nie chce.
Warto się zastanowić wówczas czy nasz organizm nie jest za bardzo obciążony metalami ciężkimi? No ale pojawia się pytanie: skąd? Przecież uważam na siebie… No tak ale przecież oddychasz, jesz, pijesz…
Najbardziej powszechne są skażenia aluminium, rtęcią, ołowiem, arsenem i kadmem. Toksyny te pozostają z nami na całe życie siejąc rozmaite spustoszenia. Chyba że podejmiemy wyzwanie i zawalczymy aby je usunąć. Gra bez wątpienia  jest warta wysiłku. 
Są łatwo dostępne remedia, które mogą nam pomóc w detoksykacji, trzeba tylko zaangażowania i systematyczności. Potrzebne produkty są łatwo dostępne i nie są drogie. Pamiętajcie jednak, że jeśli mają one służyć oczyszczeniu, muszą być BIO, bo tylko wtedy są czyste i nie szkodzą nam zamiast pomagać.

Spośród metali ciężkich możemy wyróżnić:

Aluminium

Do organizmu dostarczamy z : wysoko przetworzonym jedzeniem, dodatkami do potraw słabej jakości, sól, leki i suplementy o działaniu zobojętniającym kwas żołądkowy, dezodoranty, proszek do pieczenia oraz inne dodatki do pieczenia, miękka woda, aluminiowe garnki, sztućce i naczynia.
Aluminium gromadzi się w: kościach, żołądku, mózgu.
Szkody, które powoduje w organizmie: sprawia, że nie przyswajamy selenu i fosforu, u dzieci jest zaburzony proces formowania się kości, mięśnie ulegają osłabieniu, mogą pojawić się zaburzenia funkcjonowania mózgu np. drgawki.
Jakie są objawy zatrucia organizmu aluminium: choroby neurodegeneracyjne np. Alzhaimer, rozmiękczenie kości, różne stany zapalne i podrażnienia układu pokarmowego, krzywica, kolka, drgawki.
Pomocne składniki diety: jajka, czosnek, fasola, kwasy aminowe ze sporą zawartością siarki, witamina C
Minerał ochronny: wapń


Kadm 

Do organizmu trafia za sprawą: wody, z zanieczyszczeń powietrza, kurzu, farb, odpadów spawalniczych, herbaty, jedzenie/wywary z kości zwierzęcych, papierosy, owoce morza.
W organizmie kumuluje się w: wątrobie, płucach, nerkach, sercu i mózgu.
Co się dzieje w naszym organizmie wskutek oddziaływania kadmu? Zmniejszenie bądź utrata apetytu oraz węchu, kłopoty z oddychaniem, pogorszenie funkcji nerek, brak procesów regeneracyjnych w układzie sercowo-naczyniowym, nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze, bóle ciała, upośledzenie przemian wapnia.
Objawy zatrucia kadmem: rozedma płuc, nadciśnienie lub niedociśnienie, utrata węchu i apetytu, uszkodzenie nerek.
Składniki diety, które warto wprowadzić: czosnek, jajka, różne rodzaje fasoli, kwasy aminowe z siarką, witamina C.
Minerały, które wypierają kadm z organizmu: miedź, wapń, siarka, selen, cynk, kwasy aminowe, witamina C


Nikiel

Pojawia się w naszym ciele za sprawą: naczyń i biżuterii, baterii niklowo-kadmowych, kosmetyków, oparów ze spawania, pracy przy produkcji ceramiki, zabiegom trwałej ondulacji.
Źle wpływa na: płuca, skórę, gromadzi się w różnych punktach na ciele, upośledza DNA.
Symptomy zatrucia niklem: choroby nowotworowe, stany zapalne skóry, dziąseł, jamy ustnej, zawroty głowy.
Naturalne produktu oczyszczające organizm: witaminy C oraz E, pektyny, czosnek, różnorodne fasolki, jajka, cysteina, cystyna, metionina – kwasy aminowe zawierające wodorosiarkę.


Ołów

Za jego obecność w organizmie odpowiadają: benzyna zawierająca ołów, jedzenie z puszek, farby różne – również te drukarskie i do włosów, środki ochrony roślin, nawozy, naczynia cynowe, kosmetyki, tytoń, zabawki z gumy, akumulatory do pojazdów – praca w warsztatach samochodowych.
Ołów gromadzi się w: kościach, wątrobie, nerkach, trzustce, sercu, mózgu, systemie nerwowym. 
Zaburzenia w pracy organizmu: zatrucie enzymów trawiennych, zmiany w procesie tworzenia komórek kości i krwi, zablokowana praca enzymów z komórkach, zmiany przepuszczalności membran komórkowych.
Objawy zatrucia ołowiem: anemia, utrata apetytu, zaparcia, uczucie wewnętrznego rozbicia, bóle głowy, permanentne osłabienie, złe samopoczucie, bladość, wymioty.
Korzystne składniki diety: suplementacja wapniem i żelazem, witamina C i E, cynk, kwasy aminowe zawierające siarkę, czosnek, fasole, jaja.


Rtęć 

Dostaje się do organizmu poprzez: farby, termometry, różną aparaturę elektroniczną, baterie, środki grzybobójcze, lampy, kosmetyki, farby (również te do włosów), plomby w zębach, ryby, produkty z ropy naftowej.
Rtęć uderza w: nerki, system nerwowy, ściany komórkowe. 
Zaburzenia wynikające z zanieczyszczenia organizmu rtęcią: blokowanie transportu glukozy do komórek, utrata bądź osłabienie apetytu, postępujący proces niszczenia komórek, potas wydostaje się przez membrany komórek nerkowych.
Objawy zatrucia organizmu rtęcią: utrata zębów, ciemne linie na dziąsłach, ból i drętwienie kończyn, ślinotok, dreszcze i drżenie, stany zapalne nerek, biegunki, podniecenie/niepokój, utrata wagi, omamy i halucynacje, zmiany w obrazie krwi, wymioty, gorączka, depresja, kłopoty z pamięcią i funkcjami poznawczymi, niezdolność do odczuwania bólu, trudności w żuciu i przełykaniu.
Jak wspomóc się dietą? Należy przyjmować witaminę C, selen, czosnek, jaja, fasolę, kwasy aminowe z siarką.

 

Przy każdej kuracji odtruwającej dobrze jest włączyć do diety mikroalgi – chlorellę czy spirulinę, trawę pszeniczną lub jęczmienną, kolendrę, kwas alfa liponowy (R- ALA).

Piszemy o tym  w artykule o złotym trójkącie odtruwania. Zapraszamy do lektury. 

Powrót na listę aktualności