Szukaj produktów

Aktualności

Naturalna pielęgnacja ogrodu

05.06.2020

Wysiane wczesną wiosną warzywa i owoce zaczynają rosnąć, aby mogły swobodnie wzrastać oraz owocować często trzeba je ochronić przed szkodnikami oraz chorobami. Najlepiej robić to w sposób naturalny i ekologiczny. Oto kilka wskazówek jak naturalnie zadbać o ogród i warzywniak.

Naturalny ferment roślinny, czyli popularna gnojówka

Taki naturalny środek ma bardzo wiele zalet i tylko jedną wadę - zapach. Warto jednak znieść tą niedogodność, by cieszyć się zdrową i bujną roślinnością w ogrodzie. Ferment doskonale się sprawdzi w roli naturalnego nawozu oraz repelentu na najpopularniejsze ogrodowe szkodniki (mszyce, przędziorki), zadziała również na infekcje (np. chloroza) zwłaszcza jeśli zostanie zastosowany odpowiednio wcześnie.

Przepis na naturalny fermentowany sok z pokrzyw

  • w rękawiczkach, aby nie poparzyć dłoni należy zebrać młode pokrzywy, takie które nie posiadają nasion, jest to bardzo ważne ponieważ nasiona przetrwają proces fermentacji i możemy rozsiać je po całym ogródku,
  • kiszonkę najlepiej nastawić w dużym szklanym słoju, umieszczamy w naczyniu maksymalną ilość liści i pędów- tyle ile jesteśmy w stanie zmieścić, możemy ubijać je drewnianym patykiem, następnie całość zalewamy wodą, a najlepiej deszczówką,
  • odstawiamy w przewiewnym i ciemnym miejscu, można przykryć naczynie bawełnianą ścierką,
  • codziennie dokładnie mieszamy,
  • mikstura powinna być gotowa po około 14 dniach, jest to oczywiście termin umowny i wszystko zależny od temperatury. W gorące dni kiszonka będzie gotowa znacznie wcześniej, natomiast w chłodne miesiące proces może wydłużyć się nawet do 20dni. Gotowy ferment nie będzie się pienił, a materiał roślinny prawie całkowicie się rozpuści.

Jak stosować naturalny bioferment?

W celu nawożenia sporządzamy roztwór: 10 części wody i 1 część kiszonki, a następnie podlewamy kwiaty oraz warzywa dwa razy w tygodniu. Jeżeli walczymy z szkodnikami to należy wykonać oprysk z jeszcze mniej stężonego roztworu. Na 20 porcji wody przypada wtedy 1 porcja kiszonki. Oprysk zazwyczaj powinien być wykonywany raz na 3-5 dni. Natomiast jeśli problem jest nasilony może zajść konieczność wykonania oprysku przez kilka dni codziennie.

Wyciągi roślinne również można wykorzystać w pielęgnacji ogrodu. Powstają one znacznie szybciej niż organiczny ferment i ich zapach jest znacznie delikatniejszy. Wystarczy zioła zalać wodą i odstawić na dzień lub dwa. Dostarczymy w ten sposób wiele cennych substancji do gleby i tym samym zapewnimy optymalne warunki dla roślin.

Fermenty ziołowe - na jakie owady?

Dobór ziół do wykonania naturalnego repelentu powinien być zależy od rodzaju insektów z którymi chcemy walczyć. Jeśli naszym przeciwnikiem są mrówki to powinniśmy sporządzić kiszonkę z wrotyczu, piołunu i majeranku, mszyce i przędziorki nie znoszą pokrzywy, czosnku i skrzypu, natomiast jeśli nasze rośliny zacznie pokrywać szara pleśń warto zastosować ferment z czosnku, pokrzywy lub łusek cebuli.

Kompost - nawóz idealny

Kompostownik to miejsce w ogrodzie, gdzie nie tylko można składować odpady pochodzenia roślinnego, ale przede wszystkim to naturalna produkcja nawozu. Nawóz można używać do użyźniania grządek oraz roślin doniczkowych. Do kompostownika możemy wrzucać skoszoną trawę, drobne gałęzie, skorupki jaj, obierki z owoców i warzyw (oprócz cytrusów), fusy z kawy i herbaty, papier bez chemicznych nadruków. W kompostowniku nie możemy umieszczać ryb oraz resztek mięsa i kości. Na kompostownik należy wybrać miejsce w ogrodzie, które jest mało uczęszczane, ze względu na zapach. Istotny jest dostęp powietrza oraz ciepło, aby mikroorganizmy miały sprzyjające warunki do rozkładu materii organicznej.

Naturalna pielęgnacja ogrodu przyniesie wiele korzyści. Roślinność będzie bujnie rosła i wydawała obfite plony.

Powrót na listę aktualności