Szukaj produktów

Aktualności

Owies - to nie tylko platki :) Dobroczynne właściwości ziela owsa

06.11.2019

W naszych kuchniach, na codzień, używamy owsianych ziarenek - kasza, płatki, mąka. Znacznie rzadziej sięgamy po trawę/ziele owsiane. A szkoda. Jest to cenny surowiec zielarski i poleca się go coraz częściej. Najkorzystniej jest zebrać roślinki w fazie wzrostu, bo wtedy ich moc jest największa. Ponieważ mało kto ma taką możliwość, używajmy ziela suszonego. Szczególnie teraz, w sezonie jesienno-zimowym, kiedy jest szaro, ciemno, wieczory są długie, a nasz nastrój zdecydowanie się pogarsza, warto wykorzystać owies (ziele) jako np. napar.
Po co ? Bo napar bądź nalewka przyrządzone z suszu owsianego są doskonałe w stanach wyczerpania nerwowego i wzmacniają nasz obciążony codziennością system nerwowy.
Jedne z najnowszych badań mówią, że trawa owsiana jest źródłem melatoniny, dlatego ma zdolność wspierania zdrowego, głębokiego snu. O tym jak ważny dla funkcjonowania naszego organizmu jest nieprzerwany sen, wie każdy, kto doświadczył kilku nieprzespanych nocy :)
Kiedy wypić herbatkę lub nalewkę z trawy owsianej? ​

Otóż, jeśli cierpimy na : 

  • bezsenność i chroniczne zmęczenie,
  • podczas stanu umysłowego przesilenia/przepracowania,
  • kiedy doskwiera nam nadmiar zmartwień,
  • kiedy czujemy, że nasze serce już więcej nie da rady,
  • kiedy jesteśmy nerwowi, rozdrażnieni, źli na wszystko i wszystkich dookoła.

Ale to nie wszystkie dobrodziejstwa ziela owsianego. Jest ich znacznie więcej. Działa wykrztuśnie, obniża poziom kwasu moczowego we krwi, a więc warto je stosować przy dnie moczanowej. Chroni wątrobę, działa moczopędnie. Jeśli bolą Cię stawy bądź nerki - spróbuj naparu, działa przeciwbólowo w chorobach nerek oraz reumatyzmie. Jest źródłem dobrze przyswajalnej krzemionki, dzięki czemu dobrze działa na tkanki miękkie, włosy, skórę i paznokcie - regeneruje i wzmacnia je.


Jak zrobić nalewkę? 
Potrzebujemy ok. 100g owsa w fazie mlecznej czyli fazie wzrostu ( kiedy naciśniemy niedojrzałe ziarenko wydziela się z niego mleczny sok). Całe roślinki, bez korzeni. Zalewamy je 500ml 40% alkoholu (wódki). Codziennie należy wstrząsać słojem aby lepiej wyekstrahowały się wszystkie substancje. Po 3 tygodniach odcedzamy i przelewamy płyn do ciemnej butelki. Jedną łyżeczkę nalewki rocieńczamy w 1/2 szklanki wody i pijemy przed snem.
Możemy również używać sproszkowanej trawy owsianej - podobnie jak jęczmień czy pszenicę. Jedną łyżeczkę proszku na szklankę płynu np. jakiś koktajl owocowo-warzywny.
Medycyna ludowa zaś, poleca słomę owsianą do kąpieli
Sposób przygotowania:
1 kg słomy owsianej zalewamy trzema litrami ciepłej wody i odstawiamy na min. godzinę. Po tym czasie wolniutko gotujemyprzez ok. 20 minut. Przecedzamy i płyn wlewamy do wanny z ciepłą wodą. Moczymy się w owsiankowym wywarze 15 minut. Pełen relaks. 
Taka kąpiel polecana jest przy alergiach skórnych, trądziku, nadmiernym poceniu, reumatyzmie i rzecz jasna bezsenności - woda nie może być za gorąca. 


 

Powrót na listę aktualności