Szukaj produktów

Aktualności

Różeniec górski jako środek wspomagający odchudzanie

01.07.2021

 

    Obecnie co raz więcej ludzi po 18 roku życia cierpi z powodu nadwagi, czy otyłości oraz chorób związanych z nadprogramowymi kilogramami tj. cukrzyca II stopnia, nadciśnienie, miażdżyca, zespół metaboliczny, nowotwory. Służba zdrowia już bije na alarm! Problem ten występuje co raz częściej u dzieci i młodzieży. Nie musimy mieć idealnej wagi, żeby cieszyć się dobrym zdrowiem, ale im bardziej się do niej zbliżamy tym jest mniejsze prawdopodobieństwo  zapadnięcia na choroby cywilizacyjne. Pamiętaj, że jeżeli Twoja waga wynosi więcej niż 30% idealnej wagi bezzwłocznie podejmij kroki w celu jej poprawy.

 

 

 

Dlaczego tyjemy?
    Głównym powodem tycia jest brak świadomości społeczeństwa o konieczności dbania o kondycję ciała i ducha. Ostatnio bardzo widoczne jest niewłaściwe podejście do odżywiania. Społeczeństwo naprzemiennie opiera się i ulega zachciankom. Przez cały dzień dbamy o to, żeby posiłki były odpowiednio zbilansowane i zdrowe, a wieczorem, pod wpływem różnych emocji, sięgamy po produkty rekreacyjne np. lody, czekolada, chipsy. Następnie występują wyrzuty sumienia i obiecujemy sobie, że od jutra będzie lepiej. Wpdamy w błędne koło, pojawiają się też zaburzenia odżywiania.

    Kolejnym powodem rozwoju nieprawidłowych nawyków żywieniowych jest długo utrzymujący się poziom stresu oraz zmęczenie i depresja. Szczególnie, gdy dla poprawy humoru sięgamy po ulubione przekąski. Pobudzający efekt jedzenia szybko mija, pojawia się senność zmęczenie oraz wzrost wagi. Dodatkowo długotrwały okres napięcia powoduje wzrost poziomu kortyzolu, co z kolei prowadzi do gromadzenia się tłuszczu trzewnego. Ostatnie badania pokazuje, że jest on jednym z głównych czynników powodujący chorób serca i cukrzycy oraz zespołu metabolicznego. I tutaj może nam pomóc różeniec górski.

 

 

 

Różeniec górski w odchudzaniu.
    Wiadomo, że kluczem do utrzymania sylwetki jest odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna, ale warto przyjrzeć się również poziomowi odczuwanego stresu. Polecamy sięgnąć po różeniec górski, ponieważ pomaga zmniejszać wrażliwość na napięcie i zapobiega uwalnianiu nadmiernej ilości kortyzolu, dzięki czemu łagodzi objawy zespołu metabolicznego. Kiedy mamy dobry humor jest mniejsze prawdopodobieństwo, że sięgniemy po kawałek czekolady, również kiedy nie odczuwamy nadmiernego zmęczenia będziemy bardziej zmotywowani do aktywności fizycznej. Często osoby cierpiące na depresję, które poddane są kuracji różeńcem górskim zauważają utratę nadprogramowych kilogramów. Roślina ta nie tylko równoważy biologiczny mechanizm stresu, ale też przyspiesza metabolizm tłuszczów.

    Pod wpływem długotrwałego stresu oś podwzgórze-przysadka-nadnercza wykazuje tendencję do słabego funkcjonowania. Zaburza się metabolizm tłuszczów i procesu lipolizy (spalanie tłuszczu), a to z kolei prowadzi do gromadzenia się tkanki tłuszczowej wokół talii. Różeniec pomaga w ustabilizowaniu funkcjonowania tego hormonalnego mechanizmu, utrzymuje poprawny przebieg lipolizy w okresie nadmiernego napięcia i jednocześnie chroni przed nadmiernym przybieraniem na wadze.

    Należy pamiętać, że sam różeniec górski to za mało jeżeli naszym głównym celem jest redukcja masy ciała. Warto połączyć go z innym ziołem – różanecznikiem kaukaskim. Między ziołami występuje pewnego rodzaju synergia – jedno wzmacnia działanie drugiego. Różanecznik podobnie jak różeniec jest bogaty przeciwutleniacze, które działają naprawczo na nasz organizm. Dodatkowo hamuje wchłanianie około 20% tłuszczu w początkowej fazie trawienia. Wyniki badan naukowych pokazują, że poziom kortyzolu po posiłku jest o 17% niższy u osób, które stosują suplementację tych ziół oraz nie zauważono żadnych efektów ubocznych.

 


Różanecznik kaukaski                                                               Różeniec górski

 

Jak przyjmować różeniec górski w procesie odchudzania?

    W redukcji masy ciała najważniejszy jest deficyt energetyczny. Dopiero potem możemy wprowadzić suplementację. Zalecamy stosowanie oddzielnych suplementów ziołowych. Różeniec górski najlepiej wchłania się 20-30 minut przed posiłkiem, a z kolei różanecznik kaukaski zmniejsza wchłanianie tłuszczów na początkowym etapie jedzenia.

Plan suplementacji:

200 mg różeńca przyjmowanego 30 min przed śniadaniem i obiadem + 100-200 mg różanecznika bezpośrednio przed śniadaniem, obiadem i kolację

Powrót na listę aktualności