Szukaj produktów

Aktualności

Sól - jak wpływa na nasz organizm?

06.08.2019

Sól

Sól to najbardziej popularna przyprawa, która nadaje wyrazistości i smaku potrawom. Jednak podobnie, jak cukier, spożywana w nadmiarze może szkodzić. Jak sól wpływa na nasze zdrowie?

Sól, podobnie jak cukier, spożywany w nadmiarze może szkodzić, prowadząc do wielu schorzeń i chorób. Jednak racjonalne porcje tej przyprawy nie tylko mogą, ale wręcz powinny być uwzględnione w naszym codziennym menu, korzystnie wpływając na funkcjonowanie naszego organizmu.

Dlaczego sól jest nam potrzebna?

    Sól jest produktem, który jest nam potrzebny do życia. Wraz z solą, do naszego organizmu dostarczamy sód i chlor, które są NIEZBĘDNE do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Ponadto składniki te są odpowiedzialne za równowagę wszystkich płynów ustrojowych oraz warunkują odpowiednią gospodarkę wodno-elektrolitową. Dodatkowo sód i chlor pełnią również szereg innych funkcji metabolicznych.

Ile soli powinniśmy jeść?

    Dzienne zapotrzebowanie na sól to 5 gram, co odpowiada mniej więcej jednej płaskiej łyżeczce. Niestety wartość ta jest przez większość z nas regularnie przekraczana - co najmniej trzykrotnie. Nie zdajemy sobie sprawy, że sól może być dostarczana do naszego organizmu z trzech źródeł – jako dodatek, którego używamy podczas gotowania, jako naturalny składnik żywności i jako substancja, która dodawana jest do żywności podczas przemysłowego przetwarzania. Większość wędlin, produktów wędzonych, konserw, przekąsek a nawet, serów dojrzewających ma sól. 

Nadmiar soli w diecie - czym skutkuje? 

  • nadciśnieniem tętniczym – problem ten, aktualnie dotyczy ponad 9 milionów osób w naszym kraju!
  • udarem mózgu, niewydolnością, zawałem oraz chorobami serca
  • osteoporozą
  • gorszym funkcjonowaniem płuc u osób, które chorują na astmę
  • przyczynia się do nadwagi i otyłości
  • sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych
  • może zwiększyć ryzyko nowotworu żołądka

Jak łatwo ograniczyć spożycie soli?

Pierwszym krokiem, jaki warto podjąć, chcąc zmniejszyć spożycie soli, powinno być usunięcie solniczki ze stołu. Zastąp ją pojemniczkami z pieprzem i innymi przyprawami. Przyprawy ziołowe sprawią, że potrawy będą smakować zupełnie inaczej – a nawet może okazać się, że sól będzie już niepotrzebna. Jeśli nie jesteś w stanie ot tak zrezygnować z soli, zawsze dodawaj ją pod koniec gotowania – wtedy będzie bardziej wyczuwalna, dzięki czemu dodasz jej mniej. Zaproś do swojej kuchni świeże zioła i otwórz się na nowe smaki. Równie ważne jest świadome wybieranie produktów, dlatego warto wyrobić w sobie nawyk czytania etykiet. Wybieraj produkty, które mają niższe zawartości soli. 

Sól himalajska

Czy istnieje zdrowsza wersja soli?

Nie chcąc w pełni rezygnować z soli możemy, czyli zastąpić klasyczną sól nieco zdrowszymi zamiennikami, np. zapraszając do kuchni sól himalajską. Ten typ soli jest zdrowszy i czystszy od wszystkich innych soli dostępnych na rynku. Nie posiada żadnych zanieczyszczeń, które znajdują się w środowisku. Sól himalajska wykazuje właściwości prozdrowotne. Posiada ponad 80 (!) mikro i makro elementów – w tym, cynk, wapń, żelazo i magnez. Z jej pomocą można skutecznie wyrównać niedobór substancji mineralnych. Sól himalajska równoważy pH naszego organizmu. Normalizuje ciśnienie krwi, chroni nas przed chorobami reumatycznymi oraz artretyzmem. Ponadto wzmacnia i odtruwa nasz organizm. 

Chcąc zadbać o zdrowie, nie musimy rezygnować z produktów, które lubimy. Starajmy się jednak robić zakupy rozważnie, zastępując klasyczne składniki zdrowszymi zamiennikami. Pamiętajmy, że to, co ląduje na naszych talerzach, ma spory wpływ na nasz stan zdrowia i ogólne samopoczucie. 

Powrót na listę aktualności