Szukaj produktów

Aktualności

Zaparcia - co powoduje nieprawidłową pracę układu pokarmowego?

18.02.2020

 

Mnóstwo klientów Wizytówki Natury prosi nas o pomoc i wskazówki w temacie dość kłopotliwym: jak poradzić sobie z zaparciami i wzdęciami. Jeśli problem jest duży to rzecz jasna należy udać się do lekarza. Zawsze warto też poznać przyczyny, które często wywołują taki stan - żeby znaleźć remedium. Prześledźcie Państwo poniższą listę, być może znajdziecie coś, co trzeba zmienić, poprawić w diecie i codziennym życiu - aby dolegliwości ustąpiły.

Główne przyczyny wzdęć i zaparć, złej pracy układu pokarmowego i spadku odporności:

  • Nieprawidłowo dobrana dieta - i nie chodzi tu tylko o to, że ktoś je fast foody i popijać je colą, a pomiędzy wcina chipsy i słodycze. Źle bywa również wtedy gdy wydaje nam się, że jemy super zdrowo np. ktoś wiecznie zmarznięty je mnóstwo surowych warzyw i owoców, a ktoś komu wiecznie jest za gorąco uwielbia jeść pikantne, ciężkie dania. To uogólnienie - ale w obu przypadkach odczucie zimna i gorąca będzie się nasilać a proces trawienia będzie zakłócony.
  • Za mało wody - odwodnienie. Zastanówcie się Państwo ile szklanek wody dzisiaj wypiliście? No właśnie...
  • Niedobór kwasu solnego w żołądku, popijanie posiłków (rozcieńczamy wówczas kwasy żołądkowe) - szczególnie obiadu, na który większość z nas spożywa ciężkostrawne białko zwierzęce. Proszę pomyśleć w tej chwili o tym, że przekrawacie cytrynę, wyobraźcie to sobie, kwaśna, świeża ociekająca sokiem cytryna. Co się stało? Macie mnóstwo śliny w buzi, a co za tym idzie zaczęły się wydzielać enzymy trawienne, żołądek zaczyna pracować. Banalny sposób prawda? 😉
  • Za dużo lub za mało błonnika w diecie.
  •  Alergie i nietolerancje pokarmowe - tak trudno nam się powstrzymać od jedzenia pszenicy, słodyczy, nabiału, chociaż wiemy, że po ich zjedzeniu brzuch zaczyna szaleć.
  • Pochłanianie jedzenia w biegu - policzcie ile razy przeżuliście kęs kotleta? 7 - 8? Powinna to być wielokrotność tych liczb.
  • Podjadanie między posiłkami - brak 4 godzinnych przerw w dzień i 12 godzinnego postu nocnego. Guma do żucia jest jedzeniem. Woda z sokiem też. Jabłko również ...
  • Infekcje pasożytnicze - wszyscy je mamy ale bywa, że układ immunologiczny przestaje sobie z nimi radzić wtedy jelita i inne organy mają kłopoty.
  • Infekcje grzybicze/drożdżakowe.
  • Źle funkcjonująca wątroba, zburzenia w wydzielaniu żółci - tak, ma to wpływ na zaparcia, gazy i wzdęcia.
  • Brak aktywności fizycznej - przerzucanie kanałów na pilocie to aktywność co najwyżej dla kciuka :)
  • Stres niestety wszechobecny, towarzyszący nam na każdym kroku - bardzo często zaburza pracę układu trawiennego i nasila wszelkie problemy trawienne.
  • Zaburzony rytm dobowy - kładziemy się spać bardzo późno, wstajemy o różnych porach, w weekendy odsypiamy tygodniowe zaległości - koszmar dla jelit, wątroby, tarczycy. Dla gospodarki hormonalnej szczególnie kobiet. Wiedzieliście o tym ?
  •  I jeszcze jedna ważna i bardzo powszechna rzecz - światło niebieskie emitowane przez wszystkie ekrany, monitory laptopów, smartfonów towarzyszące nam niemal do zaśnięcia. Czy powiązalibyście to kiedykolwiek z dysfunkcją jelit??? Powinniśmy zgasić wszystkie urządzenia na co najmniej 1 godzinę przed snem a najlepiej zrobić to 3 godziny wcześniej.

Ufff, jest tego dużo. Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo sami obciążamy własny organizm. Często odrobina zmian, czasem może wyrzeczeń - bardzo ale to bardzo poprawia jakość i komfort życia. 

Powrót na listę aktualności