Szukaj produktów

Aktualności

Zdrowe nawyki mogą szkodzić?

03.06.2022

 

    Słowa – zdrowe nawyki – kojarzą się z czymś dobrym co warto wprowadzić w życie. Ale czy na pewno wszystkie te zabiegi są dobre? Otóż nie. Odpowiedź dość kontrowersyjna - no bo jak coś co ma poprawić nasze zdrowie może szkodzić? Ale…. pomyślcie sami – ile razy było tak, że przeczytaliście coś lub usłyszeliście o czymś co niby ma zdziałać cuda, ale okazuje się, że ta metoda nie działa, a Wy dalej szukacie kolejnego sposobu zamiast na spokojnie przeanalizować, czemu się nie udało. Takie sytuacje miała praktycznie większość z nas.

 

Dlaczego tak się dzieje? Tego typu zalecenia skierowane są do ogółu, nie biorą pod uwagę indywidualne potrzeby. Poniżej opiszę najczęstsze zdrowe nawyki, które nie działają na wszystkich.

1) Ruch to zdrowie
Zgadza się, aktywność fizyczna poprawia samopoczucie, pomaga zachować zdrowie, ale kluczem jest dawka. Nasz organizm nie lubi bezruchu jak i zbyt intensywny ruch. Jak poznać, że nie przesadzamy z aktywnością? Jeżeli po wysiłku i krótkim odpoczynku jesteś w stanie wykonać kolejne codzienne czynności, a następnego dnia znów masz ochotę na trening to jest ok. I jeszcze jedna ważna sprawa. To, że intensywnie ćwiczysz nie zawsze oznacz, że możesz jeść wszystko i będziesz chudł. Zawsze musi być dostosowana odpowiednia podaż kaloryczności w diecie.

2) Posty przerywane są super dla zdrowia
Pamiętaj, że nie każdy może pozwolić sobie na tego typu posty – wszystko zależny od stanu zdrowia. Jeżeli np. cierpisz na hipoglikemię reaktywną, niektóre zaburzenia żołądkowo-jelitowe mogą być dla Ciebie niebezpieczne. Są jeszcze osoby, które po prostu nie są w stanie wytrzymać bez porcji jedzenia przez tyle godzin. Wtedy dieta staje się męką, a przecież nie o to chodzi. Jedzenie ma nam służyć, a nie być przyczyną sfrustrowania i nerwów.

 

 

3) Wegetarianizm lub weganizm
Wiadomo, że ograniczenie spożycia mięsa jest zdrowe czy nawet jego całkowite odstawienie też może służyć Twojemu zdrowi, ale pod warunkiem, że zrobisz to dobrze. Największym problemem są niedobory składników odżywczych. Jeśli ograniczasz produkty zwierzęce musisz dbać o właściwe bilansowanie posiłków. Dodatkowo nie każdy może jeść duże ilości strączków, ze względu na objawy związane z przewodem pokarmowym, a u niektórych zboża niewłaściwie działają na układ immunologiczny. W takiej sytuacji odstawienie mięsa, strączków i zbóż powoduje, że białka w diecie mamy za mało - dieta, która miała zapewnić Ci zdrowie, staje się swoistą pułapką.

4) Kolacja nie później niż 18:00
Nie tak dawno twierdzenie „Nie jem po 18:00” było bardzo popularne. Jeszcze dziś zdarza się to usłyszeć. A jak to ma się do zdrowia? Ostatni posiłek powinno się zjadać 2-3 godziny przed snem, więc jeżeli chodzisz spać o 20:00 to 18:00 jest dla Ciebie idealną porą, ale jeżeli kładziesz się o 23:00 będziesz głodny i co za tym idzie sfrustrowany.
W tej sytuacji spokojnie możesz zjeść o 20:00. Wszystko zależy od Twojego trybu życia. Również jeżeli cierpisz na cukrzycę wtedy również pory posiłków musisz dopasować do metody leczenia i niejednokrotnie ostatni posiłek musi być w takiej sytuacji w późniejszym czasie.

    Zawsze, kiedy wdrażasz jakiś nowy, zdrowy nawyk zastanów się, jakich oczekujesz efektów, co chcesz poprawić w swoim zdrowiu, stylu życia oraz czy ten nawyk Ci w tym pomoże. Natomiast jeżeli czujesz ciągłe pogarszające się samopoczucie to sygnał, że może warto coś zmienić. Pamiętaj, że niezależnie od powszechnej opinii nie wszystkie zdrowe nawyki mogą wyjść nam na zdrowie – przede wszystkim słuchaj tego co mówi Ci Twoje ciało. Jeżeli mimo wszystko dalej nie radzisz sobie ze zmianą stylu życia, odżywiania warto wtedy skorzystać z pomocy specjalisty np. dietetyka.

 

Powrót na listę aktualności