Szukaj produktów

Aktualności

Zrozumieć cukrzycę

10.09.2019

CukrzycaCukrzyca. Coraz więcej osób na nią choruje, a cukrzyca typu drugiego występuje u coraz młodszych pacjentów! Nie ma co się dziwić – brak ruchu, otyłość, szybki styl życia - to główne czynniki prowadzące do rozwoju tej choroby. Co powinniśmy o niej wiedzieć?

Cukrzyca to choroba metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym poziomem cukru we krwi. Wszystko za sprawą insuliny, która nieprawidłowo ‘pracuje’. Insulina to hormon, który produkowany jest przez trzustkę - jest ona odpowiedzialna za stabilizowanie poziomu glukozy we krwi.

TYP I czyli cukrzyca insulinozależna

Jest to cukrzyca, która zazwyczaj rozpoczyna się już w dzieciństwie. Ma charakter autoimmunologiczny i opiera się na niszczeniu komórek trzustkowych, które odpowiedzialne są za produkowanie insuliny. Leczenie opiera się na podawaniu insuliny. Nie ma tutaj ograniczeń żywieniowych – pacjent może jeść wszystko, jednak później do tego musi dostosować odpowiednią ilość leku.

Jakie są objawy cukrzycy typu I?

Do najczęstszych objawów cukrzycy tego typu należy duży apetyt i równoczesna utrata wagi, częste oddawanie moczu, wzmożone pragnienie, osłabienie, senność i nudności.

TYP II czyli cukrzyca insulinoniezależna (inaczej insulinooporność)

Na tę cukrzycę chorują głównie dorośli – choć też zdarzają się przypadki wśród dzieci. Tutaj przyczyną są czynniki środowiskowe i genetyczne. Nie mamy tutaj do czynienia z brakiem insuliny, a z jej niewłaściwym działaniem. Skutkiem tego jest podwyższony poziom glukozy we krwi. Pacjenci powinni stosować odpowiednią dietę opierającą się na regularnych posiłkach (należy pamiętać, aby w skład posiłków wchodziły węglowodany złożone o niskim indeksie glikemicznym). Dodatkowo mogą przyjmować leki, które poprawiają działanie insuliny.

Jakie są objawy cukrzycy typu II?

Do najczęstszych objawów należy chudnięcie pomimo normalnego odżywiania, apatia, zmęczenie, senność, duże pragnienie, drażliwość, łatwe powstawanie siniaków, sucha skóra.

Czy słodycze mogą przyczynić się do pojawienia się cukrzycy?

Jedzenie słodyczy wprawdzie nie przyczyni się do cukrzycy bezpośrednio, jednak prowadzi do otyłości. A od otyłości do cukrzycy jest już bardzo, bardzo blisko. 

Cukrzyca

Za pomocą jakich produktów jesteśmy w stanie obniżyć poziom cukru we krwi?

Przede wszystkim, jeśli cierpimy na cukrzycę, powinniśmy wzbogacić swoją dietę o produkty bogate w błonnik. Jest on odpowiedzialny za zmniejszenie wchłaniania cukru z pożywienia – a więc w pewnym sensie chroni nas przed gwałtownymi skokami cukru. Gdzie znajdziemy błonnik? Świetnym jego źródłem są owoce oraz warzywa, produkty zbożowe oraz nasiona roślin strączkowych.

Lubisz zieloną herbatę? Jeśli tak, to bardzo dobrze, jeśli nie – warto się z nią zaprzyjaźnić. Regularne picie zielonej herbaty nie tylko korzystnie wpływa na naszą sylwetkę, ale również reguluje poziom glukozy we krwi. Warto też przekonać się do picia octu jabłkowego. Okazuje się, że ocet jabłkowy skutecznie reguluje poziom cukru we krwi. W cukrzycy pomocna będzie również morwa biała oraz dodatek cynamonu cejlońskiego do potraw. Wykazują działanie hipoglikemiczne, czyli obniżają poziom cukru we krwi.

Cukrzyca to choroba, która dotyka coraz więcej osób. Niestety wiele osób żyje w niewiedzy i nieświadomości, że są chorzy. Dlatego istotne jest regularne przeprowadzanie badań krwi.

Powrót na listę aktualności