Szukaj produktów

Cukier ekologiczny i naturalne słodziki

lista
kafelki
Lub wybierz z dodanych list zakupowych:
Wybierz listę zakupową lub utwórz nową aby dodać produkt
Utwórz nazwę swojej listy aby dodać produkt
Produkt został dodany do listy zakupowej. Przejdź do listy Dodaj kolejny

Cukier ekologiczny i naturalne słodziki.

Człowiek naturalnie lubi produkty słodkie. To jedna z cech, którą odziedziczyliśmy po przodkach. Smak słodki oznaczał, że coś jest jadalne w odróżniku od gorzkich roślin trujących. Odrobina słodyczy wyzwala hormony szczęścia, działa uspokajająco, poprawia nastrój. Jednak już dziś wiemy że nadmiar jest zdecydowanie szkodliwy, dlatego powinniśmy ograniczyć spożywanie cukrów, zwłaszcza białego cukru. Nadmiar cukru w diecie prowadzić do: otyłości, hiperglikemii, paradontozy, stanów zapalnych w jamie ustnej, próchnicy. Jeżeli już sięgamy po produkty słodzące to wybierajmy cukier ekologiczny, pochodzący z kontrolowanych dostaw. Warto też wybrać cukier trzcinowy, który jest pozyskiwany z trzciny cukrowej. Ma on charakterystyczny, przyjemny orzechowo- karmelowy aromat I zawiera pewne ilości makro mikroelementów.

Czym zastąpić tradycyjny cukier?

Istnieje wiele produktów, którymi możemy zastąpić biały cukier. Naturalne słodziki to między innymi:

Stewia- występuje w postaci proszku, tabletek, płynu, a także w najbardziej naturalnej formie czyli listków. Dodanie już niewielkiej ilości sprawia że herbata zyskuje słodki smak. Stewia zawiera witaminy z grupy B, witaminę C, mikro i makroelementy. Określana jest słodzikiem bez kalorii, dlatego chętnie sięgają po nią osoby na diecie. Nie podnosi poziomu cukru we krwi, dlatego jest idealna dla cukrzyków. Glikozydy sterolowe, które uwalniają się z liści pod wpływem ciepła są znacznie słodsze niż cukier.

Miód- bogaty w witaminy, minerały, antyoksydanty. Słodki i zdrowy. Można dowolnie wybierać z wielu jego rodzajów. Niezastąpiony podczas przeziębienia i infekcji.

Erytrytol- bezkaloryczny słodzik o niskim indeksie glikemicznym. Jest nieco mniej słodki od białego cukru. Naturalnie występuje w gruszkach, melonach, owocach morza i algach.

Fruktoza- jeszcze niedawno była najpopularniejszym zamiennikiem białego cukru. Posiada mniejszą od niego kaloryczność i nie tak duży indeks glikemiczny. Wybierana często przez osoby z cukrzycą, ponieważ nie podnosi w sposób gwałtowny cukru we krwi.

Ksylitol- naturalny cukier brzozowy. W odróżnieniu od białego cukru posiada właściwości alkalizujące oraz stabilizujące równowagę kwasowo- zasadową. Jego działanie antybakteryjne hamuje rozwój płytki nazębnej, dlatego jest częstym składnikiem past do zębów. Ponadto posiada niski indeks glikemiczny i niewiele kalorii. Ksylitol to bez wątpienia bardzo dobra alternatywa cukru białego.