Szukaj produktów

Aktualności

10 błędów początkującego weganina

14.09.2021

 

    Weganizm staje się coraz popularniejszy. To odmiana wegetarianizmu, która wyklucza z diety nie tylko mięso, ale też wszelkie produkty odzwierzęce, czyli np. jajka i mleko. Początkowo wydaje się niemożliwe, aby przeżyć, odżywiając się w ten sposób. Jednak okazuje się, że będąc weganinem, nie musimy z niczego rezygnować. Ale… obecnie wielu producentów oferuje szeroką gamę zamienników produktów zwierzęcych. Jednak nie wszystkie są całkiem zdrowe. Musisz uważać, żeby nie wpaść w pułapkę współczesnego weganizmu. Dowiedź się jakie są najczęstsze błędy w tym modelu odżywiania, wyeliminuj je i bądź świadomym konsumentem.

 

10 błędów początkującego weganina:

1) ZBYT GWAŁTOWNA ZMIANA STYLU ODŻYWIANIA
Nie zmieniaj swoich nawyków żywieniowych gwałtownie, ponieważ jest duże prawdopodobieństwo, że to się nie uda. A Ty tylko się zniechęcisz do zmiany sposobu żywienia. Zmiany wprowadź powoli, zredukuj spożycie produktów mięsnych do 2 razy w tygodniu, zrezygnuj z mleka na rzecz napojów roślinnych. Testuj wegańskie przepisy kulinarne. Edukuj się. Próbuj. Stosuj metodę małych kroków, po pewnym czasie zaobserwujesz, że nowe nawyki pozostaną z Tobą na stałe.

2) ZA DUŻO PRZETWORZONEJ ŻYWNOŚCI W DIECIE
Większość gotowych produktów wegańskich dostępnych na sklepowych półkach co prawda może ułatwić wdrożenie się w weganizm, ale niekoniecznie są zdrowe. Często jest to żywność wysoko-przetworzona i nie powinny stanowić postawę diety. Jeżeli mimo wszystko nie masz czasu na samodzielne przygotowania posiłków i decydujesz się na zakup gotowych produktów warto zaglądnąć do sklepów z ekologiczną żywnością (np. Wizytówka Natury Rzeszów). Znajdziesz tam gotowe, bezmleczne desery, daktylowe batoniki bez cukru, roślinne produkty będące alternatywą mleka i jego przetworów, czy mięsa bez zbędnych dodatków.

 

3) MAŁA ILOŚĆ WARZYW I OWOCÓW
Zamiast gotowej, przetworzonej żywności sięgaj po lokalne owoce i warzywa. Dostarczą Ci kompletu witamin i minerałów, z których będziesz mógł stworzyć pyszne posiłki. Pamiętaj, że to rośliny stanowią podstawę Twojego nowego stylu odżywiania.

4) CAŁKOWITE UNIKANIE TŁUSZCZU
Rozpocząłeś przygodę z weganizmem, ograniczasz tłuszcz? Nie jesz już nabiału ani mięsa, wyeliminowałeś nieprzetworzoną żywność? To dobrze, ale nie zapominaj, że tłuszcz w diecie jest bardzo ważny, zwłaszcza kwasy tłuszczowe omega 3,6,9. Jego niedobór będzie powodować zaburzenia koncentracji, ciągłe zmęczenie, senność, problemy skórne, ciągłe uczucie głodu. Dlatego też zadbaj o to, żeby w Twojej codziennej diecie znajdowały się orzechy, pestki, nasiona oraz zdrowe oleje.

5) ZA MAŁA ILOŚĆ BIAŁKA W DIECIE
Niestety większość roślin nie ma pełnego zestawów aminokwasów tak jak w przypadku produktów mięsnych. Dlatego tak ważne jest odpowiednie łączenie różnych produktów spożywczych, aby mogły się one uzupełnić. Pamiętaj, żeby łączyć nasiona roślin strączkowych ze zbożami lub zieleniną. W ten sposób Twoja dieta będzie wartościowa pod względem ilości białka.

 

 

6) ZA MAŁA ILOŚĆ WAPNIA W DIECIE
Wapń odpowiada przede wszystkim za kondycję kości. W diecie wegańskiej trudno zadbać o jego prawidłową podaż gdyż znajduje się on głównie w nabiale. Tutaj również można go dostarczyć, warto zwracać uwagę, żeby spożywać rośliny bogate w wapń, są to głównie rośliny zielone, strączki, kakao, pestki dyni, chia, suszone daktyle oraz morele.

7) BRAK SUPLEMENTACJI WITAMINĄ B12
Witamina ta jest bardzo ważna dla naszego zdrowia, głównie dla naszego układu nerwowego. Dodatkowo odpowiada za produkcję energii w komórkach, syntezę hemoglobiny, a objawami jej niedoborów są: niedokrwistość, bladość cery, osłabienie i chroniczne zmęczenie. Niestety na niekorzyść dla wegan znajduje się ona głównie w produktach zwierzęcych. Dlatego tak ważna jest jest systematyczna suplementacja. Zadbaj o odpowiednią suplementację i ciesz się dobrym samopoczuciem.

8) ZBYT DUŻA ILOŚĆ PROSTYCH WĘGLOWODANÓW
Czy po ograniczeniu produktów zwierzęcych czujesz, że musisz ,,dopychać’’ się słodyczami lub innymi węglowodanami? Im więcej ich jesz tym potrzebujesz większych ilości, żeby się zaspokoić. Węglowodany proste praktycznie nie zawierają wartościowych składników odżywczych i szybko się trawią. Ich nadmiar w diecie może przyczynić się do hipoglikemii, cukrzycy, nadciśnienia oraz chorób serca. Pamiętaj, żeby zamienić je na węglowodany złożone czyli produkty pełnego przemiału, kasze makaron pełnoziarnisty, ryż brązowy lub dziki – produkty te dłużej się trawią, a Ty na dłużej zachowasz uczucie sytości.

9) BRAK CHĘCI NA SAMODZIELNE PRZYGOTOWYWANIE POSIŁKÓW
Niespecjalnie lubisz gotować? Nie wiesz jak skomponować wartościowy posiłek? I z tego powodu wolisz sięgać po gotowe jedzenie, które nie zawsze jest zdrowe? Nie załamuj się! Na początku możesz nie mieć pomysłu, ale z czasem nauczysz się przyrządzać smaczne i wartościowe posiłki. Kup książkę kucharską dla wegan, śledź kulinarne blogi, edukuj się, próbuj i nie zniechęcaj się.

 

 

10) POCZUCIE WINY ZA BŁĘDY ŻYWIENIOWE
Przez kilka tygodni udało Ci się wytrwać na diecie wegańskiej, ale na imprezie zjadłeś kawałek mięsa z grilla. Dopadają Cię wyrzuty sumienia i chcesz porzucić nowy styl. Pamiętaj, nie tędy droga. Nawyków żywieniowych nie zmienisz od razu, potrzeba czasu. Krok do tyłu nie oznacza, że wszystko stracone. Od kolejnego posiłku zaczynasz od nowa. Czasem lepiej zjeść coś nieroślinnego i zaspokoić organizm, niż katować się na siłę dietą i po pewnym czasie tylko się zniechęcić.

 

Powrót na listę aktualności