Szukaj produktów

Aktualności

Badanie analizatorem InBody 770 a wyniki sportowe

10.06.2021

 

    W dzisiejszych czasach obserwuje się tendencję wzrostową poziomu rywalizacji sportowej, co z kolei powoduje stawianie coraz większych wymagań dotyczących przygotowania kondycyjno – sprawnościowego. W związku z tym poszukuje się zaawansowanych metod i środków treningowych, korzystając z innowacyjnych osiągnięć medycyny i nauki. Jedną z nich jest pomiar na analizatorze składu ciała. Dzięki tym informacjom można odpowiednio spersonalizować plan treningowy i wprowadzić ewentualne korekty aby zwiększyć jego efektywność. Dodatkowo, uzyskane wyniki pomagają w ocenie indywidualnych predyspozycji do treningu związanym z określoną dyscypliną sportową.

    Medyczny analizator składu ciała InBody 770 to najnowocześniejszy sprzęt w Polsce. Na Podkarpaciu jesteśmy jedną z trzech placówek, które z niego korzystają. Badanie jest bezinwazyjne, a wynik (około 40 parametrów) uzyskuje się już w ciągu minuty. Analizator skupia się na dokonaniu RZECZYWISTEGO POMIARU natomiast analizatory innych firm określają szacunkowo skład ciała badanego. Dostarczają one dane zbliżone do rzeczywistych wartości dla ludzi przeciętnych, ale nie dla takich jak osoby starsze, sportowcy czy dzieci.

CO TO JEST ANALIZA SKŁADU CIAŁA?
    To diagnoza ilościowa składników ciała, która informuje o prawidłowej kondycji ciała. Wyważony stosunek badanych parametrów jest wyznacznikiem naszej dyspozycji zarówno zdrowotnej jak i sportowej. Pomiar składu ciała pozwala na określenie zawartości poszczególnych składników podstawowych, głównie poziomu wody, masy mięśniowej, białka, substancji mineralnych i tkanki tłuszczowej. To istotne informacje, które pozwalają na ułożenie bardzo precyzyjnej strategii cyklu treningowego i ocenę efektywności treningu. Pomiar zawartości tkanki tłuszczowej ułatwia ocenę ogólnego stanu zdrowia. Osobom będącym na diecie pomaga kontrolować postępy leczenia, a sportowcom dokładnie ustawić reżim i plan treningów, ponieważ tkanka tłuszczowa, a nie masa ciała, jest najlepszym wskaźnikiem zdrowia i kondycji fizycznej.

DLACZEGO ANALIZA MEDYCZNYM ANALIZATOREM INBODY 770 JEST SKUTECZNYM NARZĘDZIEM DO OPRACOWYWANIA PROGRAMÓW TRENINGOWYCH?
    Analiza składu ciała medycznym InBody 770 stanowi pierwszy element do właściwego dobrania oraz ułożenia planu treningowego i żywieniowego. Pomiar jest ważnym czynnikiem mającym duży wpływ na zdrowie osób uprawiających sport i na ich status treningowy. Dodatkowo umożliwia trenerowi monitorować przygotowanie potencjalnego zawodnika do startów w zawodach. Poleca się regularne, comiesięczne monitorowanie zmian w składzie ciała w większości dyscyplin sportowych, a poprzez ich kontrolę w rocznym cyklu otrzymujemy informacje dotyczące tego, czy program treningowy był odpowiednio dobrany i czy skutecznie wpływa na organizm sportowca. Dzięki analizowaniu składu ciała można personalizować plan treningowy i dietoterapię, a jego regularność jest pomocna w dążeniu do realizacji celów sportowych.

    Budowa ciała sportowców istotnie różni się od budowy osób nietrenujących i w dużej mierze warunkuje selekcję do konkretnych dyscyplin sportu. Wyniki uzyskane podczas analizy składu ciała są pomocne w ocenie indywidualnych predyspozycji badanej osoby do treningu siłowego lub wytrzymałościowego, doborze optymalnego programu treningowego ukierunkowanego na rozwój masy mięśniowej czy redukcję tkanki tłuszczowej. Biorąc pod uwagę powiększającą się liczbę zawodów o wysokiej randze, periodyzacja staje się jednym z najważniejszych zadań w planowaniu procesu treningowego i dotyczy nie tylko samego treningu, ale jest ściśle powiązana z właściwą suplementacją, dietą oraz odnową biologiczną.

Najważniejsze parametry w badaniach sportowców:

 • masa tkanki tłuszczowej,
 • procentowa zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie,
 • beztłuszczowa masa ciała,
 • segmentalna masa mięśniowa i tłuszczowa wraz z występującymi asymetriami,
 • poziom lub obszar trzewnej tkanki tłuszczowej,
 • podstawowa przemiana materii,
 • zalecana kaloryczność,
 • ilość białka i substancji mineralnych,
 • kontrola masy ciała,
 • woda wewnątrz/zewnątrzkomórkowa, całkowita objętość wody w organizmie, segmentalna objętość wody,
 • segmentalny wskaźnik obrzęku,
 • wskazania redukcji lub zwiększenia masy tkanki tłuszczowej,
 • kontrola tkanki mięśniowej,
 • kontrola postępów w historii badań do monitorowania zmian,
 • obrzęki segmentalne,
 • wskaźnik obrzęków,
 • masa komórkowa

Dokładna analiza składu ciała u sportowców zapewnia:

 • dogłębne dane diagnostyczne w celu monitorowania zmian w składzie ciała;
 • pomaga w tworzeniu indywidualnego planu żywieniowego, suplementacyjnego oraz treningowego, aby łatwiej osiągnąć pożądane rezultaty sportowe;
 • uzyskanie równowagi we wszystkich parametrach badania, daje sygnał, że rozwój zdrowotny i sportowy osoby badanej idzie w odpowiednim kierunku;
 • kontrolowanie potencjalnej redukcji masy ciała przy jednoczesnym monitorowaniu masy mięśniowej u sportowców z problemem zbyt dużej tuszy;
 • kontrolę postępów rehabilitacji, co pozwala w szybszym tempie wrócić do pełnej sprawności po kontuzji;
 • jest pomocnym narzędziem do zdiagnozowania ewentualnego niedożywienia, nadwagi, otyłości u dzieci i młodzieży uprawiającej sport.

   

 

    InBody 770 ocenia sylwetkę, wylicza docelową masę ciała oraz konieczne modyfikacje w masie tkanki tłuszczowej i mięśniowej tak, aby osiągnąć właściwą równowagę. Oddzielnie wykonuje pomiar dla tułowia, kończyn górnych i dolnych, gwarantując dokładność pomiaru tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej czy zawartości wody w organizmie, a zastosowanie technologii SFM-BIA może uchwycić pojedynczą chwilę w zmianie składu ciała. Zapewnia kompleksowe dane diagnostyczne w celu monitorowania stanu zdrowia i kontroli postępów rehabilitacji, treningu czy dietoterapii.

Jesteś sportowcem lub ćwiczysz rekreacyjnie? Chcesz poprawić swoje wyniki sportowe i przy tym zachować zdrowie? Jeżeli tak, to umów się na precyzyjną analizę w naszym Gabinecie Dietetycznym Wizytówka Natury. Zapraszamy!

ZAPISY pod numerem 575 799 900
Gabinet Dietetyczny Wizytówka Natury
ul. Kochanowskiego 29A, lokal 3

 

Powrót na listę aktualności