Aktualności
Czy wiesz jakie zamienniki stosować w diecie bezglutenowej?
Pszenica stała się podstawą żywienia, ponieważ jest ogólnie dostępna, łatwa w uprawie i obróbce oraz szybko znosi uczucie głodu. Niestety mimo tych zalet posiada wiele wad. Aktualnie wiele osób cierpi na alergie na gluten, nietolerancje pokarmową oraz odczuwa nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego po zjedzeniu pokarmów zawierających to białko. Przechodząc na dietę bezglutenową często zastanawiamy się czym zastąpić to popularne zboże. Produkty bezglutenowe zawierają bogactwo składników odżywczych i świetnie smakują, dlatego warto je poznać i wprowadzić do swojego żywienia.
Produkty naturalnie wolne od glutenu:
- kasza gryczana- zawiera duże ilości przeciwutleniaczy, witaminy z grupy B oraz magnez, wapń i fosfor. Kasza gryczana posiada łatwo przyswajalne białka i sporo błonnika. Rewelacyjnie smakuje z daniami głównymi, ale również można na jej bazie przygotować desery. Po zmieleniu można ją użyć do ciasta na naleśniki oraz do wypieku chleba.
- kasza jaglana- otrzymywana z prosa, to jedna z najsmaczniejszych kasz. Posiada wiele cennych wartości odżywczych, jest lekkostrawna, szczególnie polecana dla dzieci i seniorów. Reguluje trawienie, działa rozgrzewająco i podnosi odporność organizmu. Na jej bazie można przygotować smaczne desery. Najważniejsze podczas przygotowywania kaszy jest jej staranne wypłukanie pod bieżącą wodą. Dzięki temu pozbywamy się saponin, które powodują, że kasza staje się gorzka.
- komosa ryżowa- tą kaszę również przed gotowaniem należy dokładnie opłukać. Jest bogata w pełnowartościowe białko, żelazo, magnez i witaminę E.
- amarantus- doskonale źródło białka, zawiera duże ilości wapnia i żelaza. Można go spożywać w postaci kaszy, płatków oraz mąki. Stanowi idealny dodatek do zup oraz placuszków i naleśników.
- ryż- najczęściej wybierany zamiennik pszenicy, idealnie komponuje się z wieloma daniami, istnieje jego bardzo wiele odmian różniących się kształtem, kolorem i smakiem. Z pewnością każdy znajdzie swój ulubiony gatunek.
- ciecierzyca- jest rośliną strączkową, zawiera bogactwo aminokwasów oraz dużą zawartość błonnika. Ponadto uzupełnia w diecie witaminy i związki mineralne. Z ciecierzycy można przyrządzić smaczne potrawy: gulasz, pasty, sosy. Po zmieleniu otrzymamy bezglutenową mąkę idealną do wypieku chleba.
- soczewica- zawiera dużą ilość dobrze przyswajalnego białka. Soczewica posiada niski indeks glikemiczny oraz zawiera dużą ilość kwasu foliowego. Ze względu na swój skład pozytywnie wpływa na procesy krwiotwórcze.
- kukurydza- z powodzeniem zastępuje mąkę pszenną w wypiekach, jest lekkostrawna, zawiera dużą ilość selenu i witaminy A.
Wszystkie kasze oraz rośliny strączkowe można przygotować na wiele sposobów. Po zmieleniu otrzymamy mąkę bezglutenową, którą można wykorzystać do pieczenia ciast oraz jako panierkę. Ugotowane mogą stanowić dodatek do mięsa, warzyw czy zupy, a także bazę do dipów i sosów. Zachęcamy do dzielenia się przepisami na naszej stronie.