Aktualności
Dania z rabarbarem - potrawy idealne na lato
Czerwiec to czas, kiedy na targach i w sklepach pojawia się rabarbar - roślina znana z kwaśnego, orzeźwiającego smaku. Najczęściej stanowiący składnik kompotu lub ciasta, równie dobrze sprawdza się jako dodatek do sałatek, a nawet dań głównych. Jak przygotować rabarbar, by zaskakiwał i zachwycał smakiem? Sprawdźcie nasze przepisy!
Rabarbar to źródło witaminy A, C i E oraz składników, takich jak potas, fosfor i kwas foliowy. Spożywając rabarbar dostarczamy organizmowi błonnik, który reguluje pracę układu pokarmowego oraz antyoksydanty, chroniące przed rozwojem chorób nowotworowych. Posiada on również właściwości estrogenne, które poprawiają stan skóry ze skłonnościami do zmian trądzikowych oraz reguluje dolegliwości związane z przerostem prostaty i menopauzą. Rabarbar to roślina sezonowa, która pod koniec czerwca gorzknieje, tracąc swój orzeźwiający smak. Warto zatem korzystać z młodych roślin, przygotowując wyjątkowe w smaku potrawy.
Owsianka z rabarbarem i truskawkami
Składniki:
-50 g płatków owsianych
-2 łyżki mleka kokosowego
-½ banana
-dwie łodyżki rabarbaru
-łyżka syropu z agawy
-kilka truskawek, opcjonalnie czereśnie/ wiśnie
-łyżka wiórków kokosa
Przygotowanie:
Płatki zalewamy 150 ml zimnej wody, dodajemy mleko kokosowe i połówkę banana. Gotujemy ok 10 min. Rabarbar tniemy na kawałki ok. 2 cm i przez 10 min gotujemy w odrobinie wody słodzonej syropem z agawy. Owsiankę blendujemy na gładki krem, przelewamy do miseczki, dodajemy rabarbar i pozostałe owoce oraz wiórki kokosowe.
Gulasz z karmelizowanym rabarbarem
Składniki:
-750 g wołowiny na gulasz
-400 g rabarbaru
-2 cebule
-2 ząbki czosnku
-1 łyżeczka kurkumy
-500 ml bulionu warzywnego
-3 łyżki oleju
-1 łyżka masła
-2 pęczki natki pietruszki
-sól, pieprz, czerwona papryka
Przygotowanie:
Cebulę szklimy na złoty kolor, dodajemy czosnek przeciśnięty przez praskę oraz kurkumę. Cały czas mieszamy, następnie dodajemy mięso pokrojone w kostkę. Doprawiamy solą, pieprzem i papryką. Gdy mięso będzie zarumienione, dolewamy bulion i dusimy aż do miękkości wołowiny. Pod koniec duszenia dodajemy pokrojony w kostkę rabarbar i natkę pietruszki. W razie potrzeby doprawiamy do smaku. Dusimy pod przykryciem jeszcze kilka minut.
Sałatka z rabarbarem i kurczakiem
Składniki:
-1 filet z kurczaka
-sałata (ilość i rodzaj wedle uznania)
-8 pomidorków koktajlowych
-1/2 łodygi rabarbaru
-przyprawy: sól, pieprz zioła prowansalskie
Przygotowanie:
Pokrojony filet marynujemy z oliwą i przyprawami, odstawiamy na kilka minut, następnie grillujemy. Gdy kurczak będzie gotowy, ściągamy go z patelni i smażymy rabarbar pokrojony w 1-2 cm kostkę. Na talerzach układamy sałatę, pokrojone pomidory, kurczaka i rabarbar. Całość polewamy sosem czosnkowym. Podajemy z grzankami.
Większości z nas rabarbar kojarzy się z orzeźwiającym kompotem lub letnim ciastem. Jednak kwaskowy smak rośliny sprawia, że ma ona szerokie zastosowanie, dostarczając daniom wyrazistości. Sezon na rabarbar trwa krótko, jeśli chcesz na dłużej zachować smak wczesnego lata, zamroź łodygi, dzięki czemu przygotujesz pyszne i niebanalne potrawy nawet w środku zimy!