Szukaj produktów

Aktualności

Dbajmy o oczy

30.07.2021

 

    Mnóstwo godzin, które spędzamy przed komputerem, smartfonem, telewizorem na pewno nie sprzyja zdrowiu naszych oczu. Co zatem zrobić aby wzrok się nie pogarszał, oczy nie bolały i nie piekły a soczewki nosiły się komfortowo? Na pewno należy zadbać o higienę pracy. Najczęściej występujące problemy to:

  • Brak odpoczynku. 
  • Za mała odległość między ekranem a oczami.
  • Złe/słabe oświetlenie.
  • Brak ćwiczeń  narządu wzroku.
  • Pożywienie ubogie w wartości odżywcze

WAŻNE!!! Kiedy musicie mrużyć oczy żeby coś przeczytać czy zobaczyć, obraz jest rozmazany, przed oczami pojawiają się plamki czy pojawia się uporczywy ból głowy – to znak, że należy przystąpić do działania.


Jak wspomóc oczy naturalnymi sposobami?
- Należy ćwiczyć oczy – nawet małe ruchy gałki ocznej oraz koncentrowanie wzroku na konkretnych przedmiotach blisko i daleko to pomoc dla kondycji oczu.
- Trzeba dostarczyć organizmowi składników pokarmowych mających właściwości ochraniające wzrok:

  • Witamina E – jeden z najsilniejszych antyoksydantów, który chroni plamkę żółtą przed zwyrodnieniem. Sprzyja dobremu nawodnieniu tkanek gałki ocznej.
    Gdzie ją znajdziemy? Kiełki pszenicy, oleje zimnotłoczone np. ze słonecznika, soja – tylko w jakości BIO, orzechy, migdały, brukselka, jajka, warzywa zielonolistne.
  • Witamina C – działa korzystnie na poziom ukrwienia naczyń krwionośnych  w oku, bierze udział w produkcji łez, jest ważna w profilaktyce zaćmy.
    Źródła: owoc dzikiej róży, natka pietruszki, szparagi, cytrusy, papryka, jagody, zielone i liściaste warzywa.
  • Witamina A – i wszystkie jej pochodne (karotenoidy) bierze udział w odbieraniu bodźców wzrokowych. Niedobór witaminy A może skutkować kurzą ślepotą, osłabieniem wzroku oraz zespołem suchego oka. Jednym z karotenoidów jest luteina, która chroni siatkówkę i plamkę żółtą przed działaniem wolnych rodników. Potrzebna jest również do regeneracji pręcików i czopków. 
    Jedz: jajka, jarmuż, brukselkę, kapustę włoską – czyli ciemnozielone warzywa, tran, wątróbkę, marchew oraz inne warzywa i owoce żółto-pomarańczowe np. bataty, melon kantalupa, jeśli możesz produkty mleczne.
  • Likopen – możemy go znaleźć w przetworach z pomidorów, wraz z witaminą A jest pomocny w odbieraniu sygnałów wzrokowych, chroni przed zwyrodnieniami.
  • Antocyjany- możemy je znaleźć w jagodach (borówki, żurawina, truskawki, maliny). Są to związki o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym. Chronią naczynia krwionośne  oka a także pobudzają do wytwarzania rodopsyny, która umożliwia prawidłowe widzenie. Korzystnie wpływają na proces adaptacji oka do widzenia w ciemności oraz poprawiają ostrość widzenia.
  • Kwasy omega 3 – są budulcem tkanki nerwowej znajdującej się w siatkówce oka, są w stanie usprawnić ukrwienie nerwu wzrokowego.
    Skąd pozyskać? Olej z rokitnika, jedzmy tłuste ryby, olej lniany (prawidłowo tłoczony i przechowywany), tran.
  • Witaminy z grupy B – są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, poprawiają ostrość widzenia oraz zapobiegają wysychaniu powierzchni oka.
    Należy spożywać: grube kasze, otręby, mleko, jajka, orzechy, pestki dyni, zarodki pszenne, pieczywo z pełnego przemiału, drożdże, rośliny strączkowe, wątróbka, pełnoziarnisty ryż, zielone warzywa.
  • Kolagen – oczy oraz kości aż w 90% składają się właśnie z tego białka. Bulion ugotowany na kurzych łapkach to znany od dziesiątek lat sposób aby poprawić elastyczność i jakość naszych tkanek.
  • Woda – niezbędna do prawidłowego nawodnienia i funkcjonowania całego organizmu – w tym również oczu. Uwadnia je oraz nawilża. Jest super ważna w profilaktyce zespołu suchego oka, przy soczewkach kontaktowych.

- Warto przemywać oczy naparami z ziół:

  • Świetlik łąkowy – to niepozorna, mała roślinka, którą można spotkać na polskich łąkach i przydrożach. Wykorzystuje się go w medycynie ludowej jako środek: przeciwzapalny, przeciwalergiczny, bakteriobójczy, ściągający, wzmacniający, pobudzający pracę serca. Stosowany zewnętrznie pięknie wspomaga przy: zapaleniu spojówek, ropieniu oczu, przemęczeniu oczu, osłabieniu wzroku.
    Receptura  paramedyczna: Do przemywania oczu - Jedną łyżkę rozdrobnionego suszonego ziela świetlika należy zalać szklanką wody i gotować pod przykryciem ok. 5 minut od zagotowania. Przecedzić.
    Sposób użycia: do przemywania oczu oraz do okładów na oczy i powieki jeśli wystąpi jakiś stan zapalny i zmęczenie. Ten sam odwar możemy również wykorzystać przy zainfekowanych krostach, zranieniach, wypryskach oraz owrzodzeniach.
  • Rumianek pospolity – bardzo popularna niewielka roślinka o mocnym aromacie, pierzastych listkach i białych kwiatkach z intensywnie żółtym środkiem. Napar z rumianku wykorzystujemy przy: stanach zapalnych rogówki i tęczówki,  zapaleniu spojówek,  przy bolesnych, zmęczonych oczach.
    Napar z rumianku -1 łyżeczkę suszonych koszyczków rumianku zalać szklanką wrzątku i zaparzyć pod przykryciem 15-20 minut. Przecedzić. Stosować do przemywania oczu.
  • Nagietek lekarski – stosujemy tak jak rumianek. Jest pomocny przy zapaleniu spojówek, przyspiesza regenerację tkanek.
  • Oczar wirginijski – przeciwzapalny, łagodzi świąd, regeneruje. Stosujemy do przemywania oczu przy zapaleniu spojówek również na tle alergicznym.
  • Nostrzyk żółty – rozcieńczony napar poleca się stosować przy zapaleniu spojówek, do przemywania brzegów spojówek i powiek, w zmęczeniu wzroku, łzawieniu i innych dolegliwościach oczu.
    Podobne działanie wykazują również liść babki lancetowatej i zwyczajnej, ziele krwawnika (napar z 2 łyżek na szklankę).

 

 

   Pamiętajmy, że oczom zdecydowanie nie sprzyja długie siedzenie przed ekranem. Konieczne dla naszych oczu są przerwy ale  korzystajmy z nich mądrze. Jeśli w ramach przerwy przeniesiemy wzrok z laptopa na telefon – to nie zadziała  Kilkuminutowe ćwiczenia (np. mruganie, poruszanie gałką oczną w górę i dół) , systematyczna kontrola wzroku u specjalisty, różnorodna, kolorowa dieta  pozwalają na utrzymanie naszych oczu w dobrej kondycji.

 

 
 

 

Powrót na listę aktualności