Szukaj produktów

Aktualności

Dietoterapia w depresji

07.10.2021

 

    Depresja to jedna z najczęściej występujących chorób psychicznych - to nie ulega wątpliwości. A liczba osób z nią zmagająca się stale rośnie. Szacuje się, że do 2030 roku będzie w czołówce najczęściej występujących chorób na całym świecie. Źle zbilansowana, uboga dieta może również wpływać na przebieg tej choroby. Jesteście ciekawi na jakie aspekty odżywiania warto zwrócić uwagę chorując na depresję? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

 

 

    Do niedawna nie mówiło się o znaczeniu diety w leczeniu depresji. Na szczęście coraz częściej w publikacjach naukowych podkreśla się jej rolę. Zdiagnozowanie niedoborów pokarmowych i zastosowanie odpowiedniego odżywiania wspierającego układ nerwowy jest pomocne i może wspomóc psychoterapię oraz farmakoterapię. Plusem jest to, że stosowanie dietoterapii nie koliduje z tradycyjnymi formami leczenia, a jedynie może poprawiać wyniki pacjentów. Należy jednak pamiętać, że dieta nie jest jedyną przyczyną depresji ani jedynym czynnikiem, który jest w stanie ją wyleczyć. Jest elementem wspomagającym jej leczenie oraz mogącym poprawić nastrój. Leczenie depresji zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Dodatkowo oprócz psychoterapii często niezbędna jest także właściwa farmakoterapia.

Zaburzenia, związane z odżywianiem, które mogą powodować pogorszenie samopoczucia:

  • Problemy z gospodarką węglowodanową, najczęściej związane z nadmiernym spożywanie cukry prostego
    Aby zapobiec wahaniom cukru we krwi i co za tym idzie zmianom nastroju oraz przewlekłemu zmęczeniu należy sięgać po produkty o niskim indeksie glikemicznym oraz jeść posiłki regularnie o stałych porach.
  • Niedobór tryptofanu oraz tyrozyny
    Z tych aminokwasów powstaje dopamina i serotonina, które odpowiadają za dobry nastrój. Dbaj, żeby w Twojej diecie nie zabrakło: pestek dyni, słonecznika, bananów, fasoli, soczewicy, soi i jej produktów, dorsza, łososia, wołowiny, baraniny, białka jaj, mleka.
  • Niedobór witamin z grupy B
    Szczególnie ważny jest kwas foliowy, witamina B12, B6, B2, B1, odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i co za tym idzie nasz nastrój. Zadbaj, aby Twoja dieta była urozmaicona, bogata w owoce i warzywa (zwłaszcza zielone) oraz jeżeli w diecie masz mało produktów zwierzęcych, zadbaj o odpowiednią suplementację witaminami z gr B.
  • Niewłaściwa podaż kwasów tłuszczowych omega-3
    Kwasy te również przyczyniają się do produkcji serotoniny oraz odpowiadają za prawidłową pracę mózgu. Pełnią ważną rolę w regulacji przepływu neurotransmiterów oraz sygnałów nerwowych. Spożywaj regularnie: olej lniany, siemię lniane, nasiona chia, orzechy włoskie, tłuste ryby.
  • Niedobór witaminy D
    Witamina D jest niezbędną do wielu procesów zachodzących w ludzkim organizmie. Istnieją przypuszczenia, że jest czynnikiem mającym prewencyjny i terapeutyczny wpływ na wiele chorób, w tym również depresję. W naszym kraju obserwuje się duże niedobory tej witaminy, dlatego zadbaj o jej suplementację.

 

 

    Dietoterapia przy depresji powinna być możliwie najbardziej naturalna, oparta na nieprzetworzonej żywności. Warto zadbać też o atrakcyjność wizualną i smakową posiłków. Smaczne i ładnie podane jedzenie poprawia nastrój. Dodatkowo należy też pić odpowiednią ilość wody w ciągu dnia. Odwodnienie nie jest obojętne dla naszego zdrowia psychicznego. Może powodować spadek koncentracji, osłabienie czy drażliwość. Pamiętaj o odpowiedniej ilości probiotyków i prebiotyków w codziennej diecie. Badania pokazują, że dysbioza również może być przyczyną depresji. Zadbaj również o zdrowy styl życia – umiarkowany wysiłek, ekspozycja na słońce, odpowiednia ilość snu, mało stresu. To również przyspieszy powrót do zdrowia.

Czego należy unikać w trakcie leczenie depresji?

  • węglowodanów prostych oraz żywności wysoko przetworzonej - poprawa humoru po zjedzeniu słodyczy lub fast-food jest chwilowa i związana z szybkim dostarczeniem porcji energii. Niestety po krótkim czasie nastrój wraca do normy lub nawet się pogarsza.
  • przemysłowych olei z nasion – są najczęściej utlenione i wywołują stany zapalne.
  • alkoholu – nie dość, że działa depresyjnie na mózg, może powodować uczucie niepokoju oraz napady paniki, to jest również toksyną, która musi być usunięta przez wątrobę. Proces ten zużywa duże ilości witamin z grupy B oraz cynku.
  • kofeiny – w nadmiarze może obniżyć poziom serotoniny oraz wywoływać uczucie niepokoju, spadki nastroju oraz zaburzenia snu.

    Wprowadzenie zdrowej diety bogatej w owoce, warzywa, ryby i chude mięso przy ograniczeniu spożycia wysoce przetworzonej żywności zawierającej duże ilości węglowodanów prostych i tłuszczów nasyconych będzie korzystnie wpływać na terapię depresji. Warto zadbać o odpowiednią podaż składników szczególnie istotnych w tym schorzeniu, do których należą kwasy omega-3, witamina B12, kwas foliowy, witamina D, cynk, selen, żelazo czy tryptofan. Przez cały okres dietoterapii należy pamiętać, że podstawą leczenia zawsze powinna być psychoterapia oraz farmakoterapia, a dieta może skutecznie wspomagać proces powrotu do zdrowia.

 

Powrót na listę aktualności