Aktualności
Jak to jest z tymi ziemniakami?
01.03.2021
Ziemniaki swoją historię zaczęły w Ameryce Południowej już 4 tysiące lat p. n. e. Na początku pojawiały się tylko na dworach królewskich i magnackich. Z biegiem lat z uwagi na prostote w uprawie, zaczęły masowo pojawiać się także na wsiach. Nauczono się je przyrządzać na wiele sposobów, dzięki czemu zdominowały polską kuchnię.
W ostatnich latach ich spożycie jednak wciąż spada, ustępując miejsca wielu bardziej modnym produktom. Czy słusznie?
Co kryje w sobie ziemniak?
Warto pamiętać, że ziemniaki same w sobie (bez dodatku masła, śmietany, mleka) to produkt niskokaloryczny i lekkostrawny, zawierający witaminę C, witaminy z grupy B oraz składniki mineralne takie jak potas, magnez, wapń, jod, zelazo i fosfor. Dzięki obecności błonnika, dają uczucie sytości na dłużej. Co więcej, ziemniaki rzadko powodują uczulenia czy alergie, a podczas uprawy nie kumulują znaczących ilosci metali ciężkich, dlatego też podawane są jako jedne z pierwszych warzyw przy rozszerzaniu diety niemowlaka.
Zwróć uwagę!
Aby jednak wykorzystać bogactwo składników odżywczych, należy pamiętać o kilku ważnych aspektach podczas przygotowywania potraw:
- wiele składników znajduje się bezposrednio pod skórką, dlatego najlepiej jeść je bez skórki lub obierać bardzo cienko
- na wodzie po gotowanych ziemniakach można zrobić zupę lub podlać nimi kwiaty, ale tylko w przypadku kiedy woda nie była solona.
- jeśli gotujemy ziemniaki, które mają stanowić dodatek do głównego dania lub sałatki, najpierw zagotujmy wodę i wrzućmy ziemniaki do wrzątku. Unikniemy w ten sposób przenikania składników odżywczych do wody.