Szukaj produktów

Aktualności

Jak zadbać o zdrowy rozwój nastolatka?

29.09.2021

W okresie dojrzewania, gdy organizm mocno się rozwija na wszystkich płaszczyznach, niezwykle ważne jest stworzenie ku temu dogodnego środowiska. Dbałość o zdrowie poprzez żywienie i aktywność fizyczną sprzyja maksymalnemu wykorzystaniu potencjału młodego człowieka, ale również może zaprocentować w dorosłym życiu. Aby więc nasi nastolatkowie czerpali z życia jak najwięcej, należy wyeliminować najczęstsze z błędów, które popełniane są w tej grupie wiekowej:

  • Pomijanie śniadania
    Dostarczenie składników odżywczych przed dniem pełnym wyzwań i nowych odświadczeń odgrywa ważną rolę w rozwoju młodego organizmu. Wartościowe śniadanie wpływa na poprawę koncentracji, zdolności uczenia i zapamiętywania, a także dodaje energii po przebudzeniu. Jedząc śniadanie, młody człowiek rzadziej cierpi na bóle głowy, rozdrażnienie czy ogólne złe samopoczucie. Warto więc przypilnować, by na dobre zagościło w jadłospisie.

  • Brak regularności posiłków
    Brzmi banalnie, pamiętajmy jednak, że zachowana regularność w spożywaniu posiłków co 3-4 godziny przyczynia się do utrzymania prawidłowej masy ciała, poziomu glukozy we krwi, optymalnego wykorzsytania składników odżywczych, ale również zmniejsza ochotę na kaloryczne przekąski. Zbyt długie przerwy między posiłkami powodują zaburzenia gospodarki glukozy, a co za tym idzie, problemy z koncentracją, wydolnością fizyczną i może prowadzić do rozdrażnienia.
  • Monotonna dieta
    Zróżnicowana dieta to podstawa dbania o zdrowie organizmu, bez względu na jego wiek. Niedobory witamin i składników mineralnych prowadzą zarówno do zaburzeń fizjologicznych, jak i niekorzystnych zmian w wyglądzie zewnętrznym takich jak bladość i suchość skóry, łamliwość paznokci czy wypadanie włosów.
     
  • Niska aktywność fizyczna
    Ruch nie tylko sprzyja dobremu samopoczuciu, ale przede wszystkim zapewnia prawidłowy rozwój mięśniowo-szkieletowy młodego organizmu. Ponadto, korzystnie wpływa na układ nerwowy, krążenia i oddechowy, a także pomaga utrzymać prawidłową masę ciała. Coraz większy dostęp do różnych form ruchu pozwala na wybór sportu odpowiedniego do swoich umiejętności i predyspozycji. Śwatowa Organizacja Zdrowia zaleca aktywność fizyczną o średniej lub zwiększonej intensywności przez min. 1 godzinę dziennie osobom w wieku 5-17 lat.

  • Niedobór snu
    Jedną z podstawowych potrzeb fizjologicznych człowieka jest sen. Pozwala on na regeneracje fizyczną i psychiczną, wspiera poprawę pamięci oraz zapewnia odpowiednie funkcjonowanie w ciągu dnia. W okresie nastoletnim sen powinien trwać ok. 7-8 godzin.

  • Samodzielne odchudzanie
    W okresie dojrzewania, nastolatkowie skupiją dużo uwagi na wyglądzie zewnętrznym. Brak świadomości zmian, które przechodzi ich ciało w tym okresie, prowadzi do braku akceptacji i podejmowania restrykcyjnych diet, w celu poprawy sylwetki. Stosowanie ograniczeń, różnego typu głodówek jest bardzo niekorzystne dla rozwijającego się organizmu. Co więcej, może to prowadzić do zaburzeń odżywiania i stanowić zagrożenie ich zdrowia. Jeśli zajdzie potrzeba stosowania diety redukcyjnej, warto zwrócić się po pomoc specjalisty i pod jego opieką osiągać zamierzone cele.
     
  • Jedzenie przetworzonych produktów
    Do tej grupy należą m.in. fast-food, napoje gazowane i energetyczne, chipsy. Wysoka zawartość cukru, soli, tłuszczu i konserwantów powoduje, że produkty te są szkodliwe dla organizmu. Ich spożycie powinno być ograniczone do minimum. Ważna jest więc edukacja młodych osób w tym temacie, ponieważ rodzice nie zawsze mają kontolę, co kupują ich pociechy poza domem.

Powrót na listę aktualności