Szukaj produktów

Aktualności

Jakie jest najlepsze śniadanie dla ucznia?

01.09.2021

 

    Rozpoczął się nowy rok szkolny - to doskonały czas, żeby przygotować masę pomysłów na fantastyczne, pożywne i przede wszystkim zdrowe śniadania dla naszych pociech. Poniżej udowodnimy, ze dla ucznia najlepsze śniadanie to właśnie owsianka! Badania naukowe udowadniają, że dzieci, które jedzą wartościowe i dobrze zbilansowane posiłki, mają zdecydowanie lepsze wyniki w nauce.

 

 

    Nie ma ani grama przesady w stwierdzeniu, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Od tego jak rozpoczniemy dzień, zależy także jak go spędzimy i zakończymy - niezależnie od wieku. Tak samo my – dorośli, jak i dzieci powinniśmy zaczynać dzień dobrym, zdrowym śniadaniem. Dodatkowo jeżeli nasze dzieci widzą, że my dbamy o właściwe odżywianie, również będą powielać nasze nawyki.
Rolą śniadania jest dostarczenie energii, pobudzenie metabolizmu i rozruszanie organizmu po kilku godzinach snu. Dziecko, żeby mogło od rana czerpać wiedzę w szkolę i skutecznie ją przyswajać, musi mieć odpowiednią energię. A ona z kolei bierze się między innymi ze składników odżywczych w śniadaniu.

 

 

    Panuje przekonanie, że dla intensywnie pracującego mózgu najlepsza jest porcja słodyczy. Czy to oznacza, że nasze dziecko przed pójściem do szkoły powinno zjeść czekoladowy batonik? Badania naukowe pokazują, że absolutnie nie! Przygotowując posiłek dla młodych uczniów, trzeba zwracać uwagę nie na ilość węglowodanów w pokarmie, lecz na ich jakość, czyli indeks glikemiczny. Pokazuje on, jak dany posiłek podnosi poziom glukozy we krwi. Te o wysokim indeksie glikemicznym to takie, z których cukier jest uwalniany na raz, w postaci jednego, solidnego rzutu. Natomiast niski indeks glikemiczny wskazuje, że węglowodany z danego produktu będą rozkładane stopniowo, przez co do naszej krwi jednorazowo trafi mniejsza porcja glukozy – uczucie sytości pozostanie na dłużej. Jak to się ma do przyswajania wiedzy? Przeprowadzono eksperyment - pierwsza gruba nie dostała nic do jedzenia, druga zjadła porcję kakaowych, silnie przetworzonych płatków śniadaniowych o wysokim indeksie, a trzecia - porcję płatków owsianych o niskim indeksie. Następnie ochotnikom czytano serię słów. Po pewnym czasie mieli sobie przypomnieć jak najwięcej z nich. Wniosek? Osoby, które dostały śniadanie, poradziły sobie z tym zadaniem lepiej niż te, które nic nie zjadły, a najlepiej poszło tym, którzy zjedli płatki owsiane.

 


    Dlaczego dostarczenie dużej porcji glukozy naraz do krwi nie przynosi dobrego efektu? Zdaniem naukowców odpowiada za to kortyzol. To hormon, który wydzielamy pod wpływem stresu (np. egzamin). Jego mała ilość we krwi może wzmóc czujność i wyostrzyć zmysły, natomiast jego zbyt duże stężenie negatywnie wpływa na pamięć. Jak pokazały doświadczenia kortyzol jest uwalniany nie tylko pod wpływem czynników zewnętrznych, ale również po nagłym skoku stężenia glukozy we krwi, który dochodzi po spożyciu produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Wniosek? Duża ilość glukozy, czyli słodyczy nie tylko nie pomaga, ale wręcz szkodzi neuronom, bo naraża je na działanie kortyzolu. Dla mózgu to tak samo, jakby działał w warunkach stresu.

    Jakie będzie najlepsze śniadanie dla ucznia? Najlepszy będzie lekki posiłek o niskim indeksie glikemicznym. Na przykład miseczka owsianki. Zwykle podawane na ciepło rozgrzeją organizm i szybko postawią na nogi niejednego śpiocha. Dodatkową zaletą owsianek jest to, że można je przygotowywać na wiele sposobów, dlatego też nigdy się nie znudzą!

Zobaczcie jeszcze, dlaczego warto nauczyć dzieci jeść owsianki:

- utrzymują uczucie sytości na długo,
- beta-glukan, obecny w płatkach owsianych, zadba o zdrowie jelit, zapewniając odpowiednie środowisko dla mikroflory jelitowej oraz zapobiegając zaparciom;
-jest to posiłek bogaty w białko, miedź, żelazo, selen, cynk, przeciwutleniacze;
- niskokaloryczny posiłek - 1 szklanka owsianki (ale bez dodatków!) to około 140 kalorii.

    Kochani Rodzice nie zanudzajcie dzieci tymi samymi posiłkami, przecież nikt nie chce jeść codziennie tego samego. Jeśli Wasze pociechy są na etapie odkrywania świata, będą Wam wdzięczne za kolorowe i i różnorodne jedzenie. Włóżcie w posiłki odrobinę siebie i dziecięcego szaleństwa! A na pewno wszystko zniknie z talerzy.

Na koniec kilka rad, dzięki którym można przygotować pyszny posiłek dla naszych pociech:

  • Przygotowujcie urozmaicone posiłki.
  • Używajcie różnorodnych faktur i struktur pokarmów.
  • Postawcie na produkty sezonowe.
  • Zaproście dziecko do wspólnego gotowania, potraktujcie to jako formę zabawy i nauki.
  • Nie zmuszajcie dziecka do jedzenia, w ten sposób możecie jeszcze bardziej zablokować dziecko.
  • Nie podawajcie dziecku chemii – postawcie na produkty naturalne, przygotowywane w domu.
  • Jeśli dziecko ma ochotę na słodycze lub przekąski, podajcie mu zdrowe wersje tych przekąsek.
  • Uczcie dziecko picia wody mineralnej, niegazowanej.


 

Powrót na listę aktualności