Szukaj produktów

Aktualności

Jedz sezonowo – smacznie, zdrowo i tanio

20.07.2021

 

    W myśl sezonowego odżywiania najistotniejsze jest to, żeby produkty spożywać w ich naturalnym okresie występowania. Najlepszym przykładem takich produktów są warzywa i owoce. Jedząc to, co w naszej szerokości geograficznej aktualnie rośnie, dostosowujemy się do naturalnego rytmu i dostarczamy sobie najlepszych dla organizmu witamin. W ten sposób sama natura, której człowiek jest integralną częścią, podpowiada nam jaki sposób odżywiania korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.
Czy warto sięgać po takie produkty? Oczywiście, że TAK! Korzystanie z sezonowości jest jednym z najłatwiejszych sposobów na zdrowe i świadome odżywianie, ale taka praktyka ma również inne zalety.

JEMY ZDROWE WARZYWA I OWOCE
Produkty naturalnie występujące w naszym klimacie w danej porze roku mają największą wartość odżywczą. Dodatkowo nie są one długo przechowywane, ponieważ czas od momentu zerwania do zjedzenia jest dość krótki. Więc co za tym idzie nie tracą świeżości i nie są napakowane chemią. A jak wiadomo im świeższe produkty tym są bardziej wartościowe! Natomiast importowane rośliny zbiera się, kiedy są nie do końca dojrzałe, przez co mają mniej witamin i minerałów. Często używa się substancji chemicznych, które sztucznie przyspieszają proces dojrzewania. W przypadku dojrzałych roślin stosuje się m.in. środki konserwujące, które zapobiegają zepsuciu w czasie długiej podróży.

PRODUKTY SĄ ŁATWO DOSTĘPNE
Sezonowe odżywianie promuje proste rozwiązania. O wiele łatwiej, taniej jest sięgnąć po rodzimego pomidora, czy kalafiora niż po egzotyczne, droższe i często ciężko dostępne produkty. Pamiętajmy, że zdrowe jedzenie ma być smaczne oraz przyjemne i w tej kwestii nie trzeba nadmiernie komplikować.

NASZA DIETA JEST UROZMAICONA
Ten styl odżywiania tak, jakby wymusza spożywania różnego rodzaju owoców i warzyw. To z kolei chroni nas przed wpadnięciem w pułapkę rutynowego przygotowania posiłków.

SEZONOWE PRODUKTY SĄ O WIELE SMACZNIEJSZE
Owoce i warzywa, które rosną naturalnie są zdecydowanie smaczniejsze. Weźmy przykładowo pomidora. Taki zebrany na przełomie lipca/sierpnia smakuje i pachnie o wiele lepiej niż zimą. Rośliny niedawno zerwane z krzaczka są wręcz przepyszne!

DBAMY O ŚRODOWISKO
Sezonowe jedzenie pozytywnie wpływa na środowisko i zmiany klimatyczne. Im mniej zużywa się paliwa, środków chemicznych do uprawy roślin tym mamy mniejszy ślad węglowy. Dodatkowo sezonowe, lokalne rośliny nie wymagają długiego transportu i co za tym idzie do atmosfery wydziela się zdecydowanie mniej spalin.

OSZCZĘDZAMY PIENIĄDZE
Sezonowość produktów sprawia, że obniżają się koszty ich produkcji i transportu, a co za tym idzie one same są dużo tańsze. Natomiast poza sezonem płacimy nie tylko za produkt, ale głównie za całą „otoczkę podróży” z egzotycznego kraju. Podsumowując – lokalne przysmaki to oszczędność!

 

Każdego miesiąca dostępne są przeróżne produkty sezonowe, dla ułatwienia wymienimy te najbardziej popularne:

 

    Dobrze wiemy, że sezonowe jedzenie nie jest zjawiskiem niezwykłym ani nowym. Przed postępami w dziedzinie rolnictwa i transportu, żywność była ograniczona do tego, co rośnie o aktualnej porze roku. Dodatkowo ludność z sezonowych roślin wytwarzała rozmaite przetwory (dżemy, soki, kiszonki), żeby móc czerpach z ich dobrodziejstw poza sezonem. We współczesnym świecie możemy jeść to co chcemy i ile chcemy, ale czy warto sobie odmawiać szansy na dostarczanie sobie żywności zdrowej i pełnej składników odżywczych? Korzystanie z sezonowości to nie tylko zdrowsze odżywianie, ale też bardziej świadome, proekologiczne, tańsze i smaczniejsze rozwiązanie. Korzystajmy z tego!


 

 

Powrót na listę aktualności