Szukaj produktów

Aktualności

Kombucha - naturalny, dobroczynny kwas herbaciany

28.01.2021

     

 

Kombucha jest naturalnym napojem probiotycznym sporządzonym na bazie fermentowanej herbaty. Niezbędny do procesu fermentacji jest tzw. japoński grzyb herbaciany. Mówi się, że ojczyzną grzyba herbacianego jest Cejlon, niektórzy sądzą, że Tybet. Jakkolwiek by nie było, napój ten uznawany jest za pradawny środek leczniczy – znany od starożytności. Pierwsze wzmianki pochodzą z Chin a datowane są na V w. n.e.
Grzyb herbaciany jest unikatowym tworem przyrody. W zasadzie nie jest grzybem w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, tylko symbiozą grzybów drożdżowych oraz bakterii fermentacji octowej, które współtworzą ogromną kolonię mikroorganizmów o leczniczych i odżywczych właściwościach.
Kombuchę warto wprowadzić do codziennego menu i traktować jako źródło  kwasów organicznych – czyli podobnie jak naturalny, żywy ocet jabłkowy. 
 

Kombucha właściwości:
Swoje terapeutyczne właściwości to zasługa składników takich jak: 

  • Witaminy – C (kwas askorbinowy) oraz B1 (tiamina), 
  • Enzymy – katalaza, linaza, amylaza, trypsyna
  • Kwasy organiczne -  kwas octowy, mlekowy, glukonowy, glukuronowy, szczawiowy, cytrynowy, jabłkowy, pirogronowy, fosforowy

Nie są to jedyne składniki napoju, skład wyciągu z grzyba herbacianego jest bardzo złożony, oprócz wymienionych wyżej substancji, znajdziemy tu jeszcze lipidy, cukry, alkohol etylowy, pigmenty (chlorofil, ksantofil), zasady purynowe pochodzące z listków herbaty.
    Badania przeprowadzone w Rosji mówią o tym, że kombucha ma właściwości antybiotyczne i odtruwające/oczyszczające (wschodnie instytuty naukowe mówią o skutecznym działaniu na gronkowca złocistego, pneumokoki, dur brzuszny, krztusiec i czerwonkę). Bierze również rolę w procesach biochemicznych w organizmie. Kwasy organiczne pomocne są w wydalaniu z organizmu szkodliwych substancji, które nie rozpuszczają się w wodzie. Regularne picie napoju wspomaga odchudzanie.
Kombuchę uważa się również za eliksir młodości i doskonałe źródło dobroczynnych bakterii.

Jak smakuje kombucha ?
Kombucha najlepszy smak uzyskuje po schłodzeniu, w związku z tym świetnie sprawdza się w lecie. Jest kwaskowata i delikatnie musująca. Octowy smak jest i powinien być wyczuwalny. Normą jest osad i zmienność wyglądu.

Jaką kombuchę wybrać ? 
Zdecydowanie niepasteryzowaną, bo ona zachowuje swoje prozdrowotne właściwości. Warto również zwrócić uwagę na certyfikat BIO – najwyższej jakości składniki gwarantują najlepsze działanie.

Kto powinien pić kombuchę ?
Oczywiście może ją pić każdy zdrowy, dorosły człowiek. Przeciwskazaniem są zaawansowane choroby nerek oraz przewodu pokarmowego (wrzody), zakażenia drożdżakami. Wskazaniem do stosowania są diety odchudzające oraz oczyszczające organizm. 

Cukrzyca a kombucha
Mówi się, że nie ma żadnych przeciwskazań do spożywania tego napoju na jakiejkolwiek diecie niskowęglowodanowej. Kombucha jest inhibitorem aktywności α-amylazy i lipazy w osoczu krwi oraz trzustce a także bardzo dobrym supresorem (gen działający hamująco bądź stabilizująco) podniesionego poziomu glukozy we krwi. 
Delikatnie słodkawy smak to efekt pozostałości fruktozy po procesie fermentacji. Jako gotowy napój kombucha nie zawiera cukru. Zostaje on zużyty podczas fermentacji i zamienia się w kwasy organiczne.

Jak przechowywać kombuchę ?
Jak każdy niepasteryzowany napój probiotyczny powinna być przechowywana w lodówce – zarówno przed otwarciem jak i po. Dzięki temu zachowuje wszystkie walory prozdrowotne oraz smakowe. Przydatność do spożycia to wiele tygodni, a osad i nowy grzyb, który formuje się w napoju to dowód wysokiej jakości. 
Jeśli zostawimy otwartą kombuchę w temperaturze pokojowej w ciągu kilku dni uzyska ona bardzo wyraźny octowy posmak oraz zapach. Możemy ją wtedy stosować w kuchni, jako kosmetyk do włosów lub starter do domowej produkcji kwasu herbacianego.

Alkohol w kombuchy
Kombucha ma śladowe ilości alkoholu. Jest to efekt fermentacji octowej, dzięki temu napój jest naturalnie zakonserwowany oraz zabezpieczony przed drobnoustrojami. W procesie domowej fermentacji jest to maksymalnie 0,5%-1,2% alkoholu – czyli tyle ile ma piwo bezalkoholowe, a nawet niektóre soki czy pieczywo. 
Jest to jednak dawka nieodpowiednia dla maluszków oraz osób uzależnionych od alkoholu.

Powrót na listę aktualności