Szukaj produktów

Aktualności

Kwasy tłuszczowe omega 3, 6 i 9

25.07.2019

 

Kwasy omega-3, omega-6, omega-9Kwasy tłuszczowe omega są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jak wpływają na nasze zdrowie i gdzie znaleźć ich źródło? 

Omega 3, 6, 9 – co to za różnica?

Kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jak sama nazwa wskazuje, składniki te są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Z tego względu istotne jest regularne ich dostarczanie. Poza tym, że należy wzbogacić dietę o składniki bogate w tego typu kwasy, warto również mieć świadomość, w jakich proporcjach je dostarczać, by cieszyć się dobrym zdrowiem. 

Każdy z kwasów omega pełni inną funkcję w naszym organizmie – czym jest to spowodowane? Kwas omega -3 i omega-6 należą do kwasów wielonienasyconych, których organizm nie jest w stanie samodzielnie stworzyć, dlatego musimy je dostarczać z pożywieniem. Jeżeli chodzi o trzecią ‘omegę’, tutaj sprawa wygląda nieco inaczej. Kwasy tłuszczowe omega-9 należą do rodziny jednonienasyconych – mają tylko jedno wiązanie, dlatego organizm może go sobie sam syntetyzować, jednak również w tym przypadku istotne jest zachowanie zbilansowanej, racjonalnej diety. Każdy tłuszcz omega ma inną budowę, dlatego w naszym organizmie odgrywają różne role. Największa różnica w działaniu polega na sposobie wpływu na poziom lipidów. Dodatkowo poszczególne kwasy omega pełnią też funkcje między innymi w leczeniu chorób krążenia oraz chorób serca. 

Kwasy tłuszczowe omega 3, 6 i 9

Omega-3 i Omega-6 - co warto wiedzieć?

Udowodniono, że najlepszy stosunek omega-3 do omega-6 to 1:5 lub 1:6. Wszystko za sprawą przemian metabolicznych – omega-3 produkują związki, które mają charakter przeciwzapalny, a omega-6 produkują tzw. hormony stanu zapalnego. Zbyt duża ilość kwasów tłuszczowych omega-6 skutecznie pozbywa się omega-3 ze szlaków metabolicznych, utrudniając ich dobre działanie na ludzki organizm. Okazuje się, że w naszym kraju daleko nam do idealnych, założonych proporcji. Jemy zbyt duże ilości tłuszczów roślinnych (źródło omega-6) a zbyt małe ilości ryb (źródło omega-3).

Funkcje kwasów tłuszczowych omega-3

Kwasy omega-3 obniżają poziom złego cholesterolu LDL i podnoszą poziom dobrego HDL. Skutecznie obniżają poziom trójglicerydów. Wykazują działanie przeciwzapalne, dlatego są pomocne przy leczeniu wielu chorób. Omega-3 poprawiają pracę serca, mózgu i zapobiegają powstawaniu zatorów i zakrzepów. Znacznie podnoszą odporność organizmu i chronią go przed chorobami nowotworowymi.

Gdzie znajdziemy kwasy tłuszczowe omega-3?

Omega-3 występują przede wszystkim w tłustych, morskich rybach, takich jak łosoś, śledź, halibut, dorsz, makrela, sardynki czy owoce morza. Źródłem omega-3 są także orzechy włoskie i olej lniany.

Funkcje kwasów tłuszczowych omega-6

Podobnie jak omega-3, obniżają poziom złego cholesterolu. Niestety, liczne badania dowiodły, że mogą również nieco obniżać poziom dobrego cholesterolu. Nie wpływają również na poziom trójglicerydów we krwi. Stanowią one element budulcowy komórek. Kwasy omega-6 biorą udział w produkcji hormonów, a także kontrolują ciśnienie krwi, pracę serca, nerek oraz układu trawiennego. Są pomocne podczas leczenia cukrzycy typu 2, chorób skóry oraz wszelkich zaburzeniach hormonalnych.

Gdzie znajdziemy kwasy tłuszczowe omega-6?

Kwasy omega-6 znajdują się w oleju słonecznikowym, sojowym, kukurydzianym oraz w margarynach z nich wyprodukowanych. Można je spotkać także w pestkach dyni, sezamu, słonecznika, migdałach i orzechach ziemnych.

Funkcje kwasów tłuszczowych omega-9

Kwasy omega-9 obniżają zły cholesterol LDL, nie wpływają jednak na poziom dobrego. Stanowią element budulcowy każdej komórki. Odpowiadają za prawidłowe ciśnienie krwi oraz chronią przed nowotworami. Kwasy omega-9 pomagają utrzymać serce w dobrej kondycji.

Gdzie znajdziemy kwasy tłuszczowe omega-9?

Najlepszym źródłem kwasów tłuszczowych omega-9 jest oliwa. Powinna być ona mętna i posiadać osad – właśnie taka oliwa jest dodatkowo bogata w antyoksydanty. Poszukując omega-9 warto sięgnąć także po olej rzepakowy, sezamowy, sojowy i orzechy ziemne.

Wbrew pozorom nasz organizm nie wymaga od nas zbyt wiele. Aby zaspokoić zapotrzebowanie na omega-6 wystarczy dziennie zjeść płaską łyżeczkę margaryny lub łyżkę oleju słonecznikowego. Aby zaspokoić zapotrzebowanie na omega-3 wystarczy dwa razy w tygodniu zjeść porcję tłustej ryby.

To, co jemy, w ogromnym stopniu wpływa na naszą wewnętrzną równowagę. Przeziębienia i infekcje mogą być wynikiem niedostatecznych ilości i nieprawidłowych proporcji niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zadbaj zatem o to, by Twój jadłospis był bogaty w wartości odżywcze.

Powrót na listę aktualności