Szukaj produktów

Aktualności

Mięso ekologiczne - dlaczego warto?

24.10.2022

 

    Mięso pochodzące z gospodarstw ekologicznych oznacza bezstresową hodowlę, stosowanie paszy naturalnego pochodzenia oraz brak antybiotyków i suplementów wzrostu. Ostatnimi czasy zauważalny jest co raz większa popularność takiego mięsa. W tym artykule wyjaśnimy dlaczego warto po nie sięgać.

DLACZEGO WARTO?
Według niektórych badań żywność ekologiczna jest bogatsza w substancje od produktów otrzymanych w konwencjonalny sposób (nie jest to jednak jednoznacznie potwierdzone naukowo).
Dlaczego warto?

  • nie dostarczają toksycznych substancji chemicznych
  • są gwarantem dobrego, naturalnego smaku, pozbawionego takich dodatków, jak np. wzmacniacze smaku, sztuczne barwniki czy aromaty
  • produkowane bez użycia GMO
  • nie są poddawane promieniowaniu jonizującemu.

Dodatkowo to produkty, których negatywne oddziaływanie na środowisko jest maksymalnie ograniczone lub całkowicie zlikwidowane.

JAK POZNAĆ PRODUKT EKO?
Żywność ekologiczna produkowana jest pod ścisłą kontrolą jednostek certyfikujących. Jest oznaczona: terminem „BIO” lub „EKO” i do tego obowiązkowo oznaczona jest również (w całej Unii Europejskiej) logiem produkcji ekologicznej tzw euroliściem.

 

 

W bliskim sąsiedztwie logo powinien się znaleźć także numer upoważnionej jednostki certyfikującej, której podlega dany producent oraz określenie rolnictwa, np.:

PL-EKO-07
Rolnictwo UE

 

Warunki życiowe i hodowlane zwierząt, których mięso jest oferowane do sprzedaży w naszym sklepie Wizytówka Natury:

 

 

a) Warunki bytowe - nasi dostawcy starają się zapewnić zwierzętom warunki maksymalnie zbliżone do naturalnych. Oznacza to stały dostęp do zielonych wybiegów, spożywanie zielonej paszy i wszystkiego, co znajduje się w środowisku naturalnym. Zgodnie z zasadami produkcji ekologicznej zwierzęta muszą mieć dostęp do pastwisk wiosną, latem i jesienią, a rolnikom nie wolno uwiązywać zwierząt na długie godziny. Swoboda ruchu i możliwość zaspokojenia życiowych potrzeb przyczynia się do zachowania zdrowia i witalności ekologicznych zwierząt. Wybór ras i odmian tradycyjnych dla danego obszaru i dostosowanie do lokalnego środowiska, zamiast ras wysokowydajnych to kolejny sposób rolników, aby zapobiegać różnym chorobom. Drób na ekologicznych farmach hodowany jest w sposób ekstensywny, w warunkach możliwie komfortowych. Mają do dyspozycji większe powierzchnie, niż drób hodowany w warunkach intensywnych.

b) Żywienie i antybiotyki - hodowcy w gospodarstwach ekologicznych bardzo dbają o to, aby zwierzęta spożywały wysokiej jakości paszę ekologiczną, miały dużo ruchu, przestrzeni życiowej i otoczenie możliwie najbliższe naturalnemu. Dzięki temu mają lepszą naturalną odporność, rosną silne i zdrowe. W paszach ekologicznych zakazane jest stosowanie organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO), a dodatki paszowe i środki przetwórcze są bardzo ograniczone. Rolnicy sami starają się produkować całą potrzebną paszę lub pozyskują ją z innego miejscowego gospodarstwa ekologicznego. Jeżeli nie ma jej w wystarczającej ilości stosują dostępną na rynku paszę ekologiczną z certyfikatem. Kurczaki żywione są paszami składającymi się wyłącznie ze składników roślinnych, bez dodatku stymulatorów wzrostu. Antybiotyki, leki sulfonamidowe, kokcydiostatyki, hormony, produkty syntezy chemii organicznej oraz farmaceutyki są zabronione jako dodatki do pasz.

Zapoznaj się z naszą ofertą mięsa ekologicznego, możesz złożyć zamówienie w sklepie stacjonarnym ul. Kochanowskiego 29 w Rzeszowie lub telefonicznie 666 600 099:

 

 

Powrót na listę aktualności