Szukaj produktów

Aktualności

Mindful eating - co to takiego?

07.12.2021

 

    W czasach, kiedy króluje pośpiech nie zwracamy uwagi na to jak jemy. Posiłki często spożywa się w biegu, nie poświęcając im większej uwagi. Kto z nas nigdy nie jadł śniadania w drodze do pracy lub nie wypił kawy w trakcie jazdy samochodem?

    A może pora to zmienić? Zacząć spożywać pokarm tak, aby w pełni rozkoszować się jego smakiem, zapachem oraz wyglądem. To właśnie jest mindful eating – filozofia świadomego jedzenia. Wywodzi się ona z nurtu mindfulness, który promuje szczególny rodzaj uwagi: refleksyjnej i skoncentrowanej na teraźniejszości. Mindful eating to nie tylko droga do odkrycia przyjemności płynącej z świadomego spożywania posiłków. To również sposób na uwrażliwienie się na sygnały, które wysyła nam nasz organizm. Dzięki temu jesteśmy w stanie rozpoznać własne potrzeby żywieniowe. Każdemu zdarzyło się kiedyś zjeść więcej niż planował, czego konsekwencją było nieprzyjemne uczucie w żołądku i poczucie winy. Nasz organizm doskonale wie, co jest dla niego dobre i wystarczy wsłuchać się w niego, aby się o tym przekonać.

 

 

Jak to zrobić?

1) Warto zadbać o to, aby nic nie rozpraszało naszej uwagi w trakcie posiłku. Wyłącz telewizor, komputer i w spokoju zasiądź do jedzenia.

2) Poprzyglądaj się temu, co znajduje się na talerzu. Powąchaj i poczuj zapach poszczególnych składników.

3) Przed rozpoczęciem spożywania poczuj wdzięczność za dany posiłek.

4) Każdy kęs przeżuwaj powoli i uważnie, delektując się jego smakiem i świadomie dostrzegając sygnały płynące z naszego ciała.

5) Zakończ posiłek, kiedy poczujesz się syty. Dzięki temu unikniesz przejadania się.


Choć początkowo zmiana nawyków żywieniowych może być trudna, to warto się nie zniechęcać. Przede wszystkim należy zacząć od małych kroków! Na początek zacznij celebrować picie kawy lub zielonej herbaty z aromatem jaśminu, następnie przejdź do pokarmów.

 


 

Zalety mindful eating:

  • odkrycie przyjemności jedzenia,
  • uwrażliwienie się na sygnały, które wysyła nasz organizm,
  • brak nieprzyjemnego uczucia przejedzenia się,
  • nauczenie się świadomego planowania i spożywania posiłków,
  • utrzymanie smukłej sylwetki.

 

 

   Obecnie życie jest już wystarczająco pełne pośpiechu. Warto go wyeliminować tam, gdzie tylko jest to możliwe. Cieszmy się trwającą chwilą. Przyjemność czerpana z delektowania się posiłkami pozytywnie wpłynie na nasz nastrój. Dodatkowo zaczniemy dostrzegać sygnały, które daje nam nasz organizm. Dzięki temu nauczymy się spożywać posiłki wtedy, gdy faktycznie tego potrzebujemy oraz takie jakie potrzebuje nasz organizm.

Powrót na listę aktualności