Aktualności
Podkarpackie smaki: piwa rzemieślnicze
Piwo to jeden z najstarszych trunków, który ma sporą rzeszę fanów. Prawdziwi piwosze coraz rzadziej wybierają piwa oferowane przez duże browary, chętniej sięgając po trunki rzemieślnicze. Dlaczego piwa z lokalnych browarów cieszą się coraz większym uznaniem?
Naturalny skład, dawne receptury, wyraziste aromaty, a przede wszystkim wyczuwalny smak pasji, z jaką są przygotowywane – to elementy charakterystyczne piw rzemieślniczych, po które sięga coraz większa rzesza smakoszy. Czym wyróżniają się piwa z małych, lokalnych browarów?
chmiel – to on nadaje aromat piwu. Niestety duże koncerny często rezygnują z prawdziwego, aromatycznego chmielu, zastępując go tańszym ekstraktem. To z kolei przekłada się na mniejszą aromatyczność i mało wyczuwalną goryczkę, która jest charakterystyczna dla piwa. Lokalne browary, z racji tego, że produkują trunki na mniejszą skalę, przykładają większą wagę do doboru składników. Dzięki temu, do produkcji piw rzemieślniczych zazwyczaj wybierane są suszone szyszki chmielu, gwarantujące niepowtarzalny aromat i wyrazisty smak.
słód – to serce prawdziwego, dobrego piwa. Jego przygotowanie wymaga jednak czasu i cierpliwości. Proces słodowania rozpoczyna się od namoczenia ziaren zboża – zazwyczaj jęczmienia. Po wykiełkowaniu ziaren, należy je wysuszyć. Jakość, ilość oraz rodzaj wykorzystanego do warzenia słodu wpływa na zawartość alkoholu, smak oraz odcień piwa. Jeśli chcesz mieć gwarancję jakości spożywanego przez Ciebie trunku, zdecyduj się na piwa rzemieślnicze – komercyjne browary często decydują się na zastąpienie jęczmienia tańszą kukurydzą, a nawet syropem glukozowo – fruktozowym, przez co piwo traci na walorach smakowych.
warzenie i fermentowanie – równie ważny proces wpływający na końcowy efekt smakowy. Tradycyjne piwa fermentowane są w otwartych lub zamkniętych kadziach. To zupełnie inaczej niż w przypadku piw koncernowych, które najczęściej poddawane są metodzie HGB, polegającej na dolewaniu wody do mocno stężonego roztworu piwnego i nasycaniu CO2. Jest to metoda dużo bardziej ekonomiczna, jednak równocześnie sprawia, że piwo traci na wartości.
pasteryzacja – wiadomym jest, że im bardziej naturalny produkt, tym posiada więcej smaku i wartości odżywczych. Sprawdza się to także w wypadku piwa. Browary rzemieślnicze podczas produkcji rezygnują z podgrzewania do wysokich temperatur podczas przygotowywania. To przekłada się co prawda na krótszy termin do spożycia, jednak gwarantuje równocześnie głęboki smak i wyczuwalny, intensywny aromat. W przeciwieństwie do piw koncernowych, nie są one poddawane mikrofiltrowaniu, podczas którego piwo traci na wartości.
Piwo jest nie tylko trunkiem, który smakuje, ale także, spożywane w odpowiednich ilościach, może działać korzystnie na nasze zdrowie. Chmiel korzystnie wpływa na nerwy, kojąc je, poprawia stan włosów, działa antybakteryjnie oraz reguluje pracę układu moczowego. Oddziałuje także na produkcję soków żołądkowych, wspomagając trawienie. Chmiel bogaty jest także w substancje, które przyczyniają się do zwalczenia chorób nowotworowych, zwłaszcza tych, na które wpływa poziom estrogenu. Warto wspomnieć, że zawiera on też fitoestrogeny – związki roślinne, których działanie przypomina ludzkie estrogeny – składniki te wpływają na złagodzenie objawów menopauzy. Ważne jest zatem, by spożywany przez nas trunek był jak najbardziej naturalny. Sięgając po piwo warto zatem zdecydować się na zdegustowanie produktu małego, lokalnego browaru, który nierzadko proponuje smakoszom nie tylko lepszą jakość trunku, ale także wyjątkowe smaki, jak np.: karmel, czekolada, dynia, piernik, czy, dla miłośników wyrazistych smaków – połączenie orkiszu z czosnkiem.
Chcesz rozsmakować się w piwach z Podkarpacia? Mamy dla Ciebie kilka lokalnych propozycji! Sięgnij po wyroby z browaru rzemieślniczego Dukla, browaru Łańcut, Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa Ursa Maior lub rzeszowskiej Revolty.