Szukaj produktów

Aktualności

Pokrzywa i jej cudowne właściwości

13.05.2020

Pokrzywa jest rośliną występującą pospolicie, można ją spotkać przy zabudowaniach, w ogrodach, a także na łąkach i w lasach. Jest praktycznie na wyciągnięcie ręki, dlatego warto poznać jej cudowne właściwości. Nie traktujmy jej jak chwastu, ale wydzielmy w ogrodzie jakiś kącik tak zwany pokrzywnik, gdzie roślina będzie mogła swobodnie rosnąć. Pokrzywa zaliczana jest to najpopularniejszych roślin leczniczych, jej działanie jest wielokierunkowe i wpływa na wiele procesów zachodzących w organizmie. Znana i ceniona była już w starożytności, gdzie wykorzystywano jej właściwości przeciwkrwotoczne oraz ułatwiające gojenie. W lecznictwie ludowym stosowana była w schorzeniach układu ruchu.

Chcesz schudnąć? Spożywaj pokrzywę!

Należy zbierać wyłącznie młode pędy, te są delikatne i najsmaczniejsze. Młodej pokrzywy nie da się pomylić z żadną inną rośliną, jest bardzo charakterystyczna. Starsze pędy stają się twarde i łykowate, ponadto zawierają kryształki krzemionki, dlatego nie nadają się do spożycia. Pokrzywa posiada zdolność pobudzania procesów przemiany materii w organizmie. Działa moczopędnie, dzięki czemu pozwala na usunięcie z organizmu toksyn oraz szkodliwych metabolitów. Usuwa nadmiar wody, pomaga pozbyć się obrzęków. Zawarty w niej krzem zapobiega powstawaniu rozstępów na skórze. Poprawia trawienie oraz wydzielanie żółci i soków żołądkowych. Składniki zawarte w roślinie ograniczają gromadzenie w organizmie dodatkowej tkanki tłuszczowej co sprzyja chudnięciu. Liście pokrzywy obniżają poziom cukru we krwi.

Jakie cenne substancje posiada pokrzywa?

Liście pokrzywy zawierają barwniki roślinne (m.in. Chlorofil i beta-karoten), witaminy (K, C, z grupy B, flawonoidy, olejek eteryczny, mikroelementy (potas, żelazo, krzem, magnez), a także substancje zwiększające odporność. Natomiast w korzeniach znajdują się związki o charakterze lipidów i steroli, lecytyna, polisacharydy, rozpuszczalną krzemionkę i sole mineralne.

właściwości pokrzywy

Dlaczego pokrzywa parzy?

Roślina posiada włoski parzące, które na końcach przypominają maleńką szklaną igiełkę, która nawet przy najdelikatniejszym dotknięciu łamie się i wbija w skórę. Uwalnia przy tym kwas mrówkowy i histaminę, które powodują powstanie swędzących pęcherzyków. Można jednak ustrzec się przed jej parzącym działaniem. Pokrzywę należny zbierać w rękawiczkach, a następnie umieścić na sicie, dokładnie opłukać pod bieżącą wodą oraz zalać na kilka sekund gorącą wodą, nie wrzącą. Następnie odsączyć. Tak przygotowana roślina będzie świetnym dodatkiem do sałatek i koktajli.

Pokrzywa jest naprawdę pyszna

Posiada charakterystyczny smak, jednak wcale nie jest on mocny i agresywny, raczej subtelny i orzeźwiający. Po uduszeniu pokrzywa staje się łagodniejsza niż rukola. Przez swoją delikatność jest bardzo uniwersalnym dodatkiem do sałatek, zup a nawet deserów. Wspaniałym napojem o właściwościach odżywczych i odtruwających jest sok z pokrzywy. Sok pomaga usunąć toksyny z organizmu, poprawia parametry krwi oraz usprawnia trawienie. Liście rośliny można także suszyć i wykorzystywać do przyrządzania smacznych herbat. Napary z pokrzywy stosowane zewnętrznie jako płukanki do włosów stymulują ich wzrost oraz pielęgnują skórę głowy.

Posiadanie pokrzywnika w ogrodzie ma też inne dodatkowe plusy. Ich liście są schronieniem i głównym pokarmem dla gąsienic motyli, dzięki temu w naszym ogrodzie mogą zamieszkać te barwne owady.

Powrót na listę aktualności