Szukaj produktów

Aktualności

Soki warzywne i owocowe, co trzeba wiedzieć?

16.07.2020

Czy soki z kartonu są zdrowe?

Opakowanie jest ważne :) Większość soków w jakości BIO pakowana jest w szklane butelki. W ten sposób naturalnie zwiększa się ich termin ważności. Szkło jest w zasadzie jedynym materiałem, który nie powoduje żadnych reakcji między opakowaniem, a produktem. Zużyte pojemniki szklane wykorzystuje się do produkcji nowego szkła i to o tej samej jakości. Co ciekawe, te same opakowania szklane można wykorzystać nawet 40 razy.

Jaki sok jest najzdrowszy?

Taki, który zrobisz sam, z owoców, warzyw i ziół wyhodowanych w ekologicznych uprawach, bo tylko takie dają gwarancję czystości i wysokiej jakości, są wolne od pestycydów i środków ochrony roślin. Soki mają nas oczyszczać i odżywiać więc dostarczanie wraz nimi sporej dawki chemii mija się z celem i szkodzi zdrowiu. Jeśli nie mamy czasu i chęci na samodzielne przygotowywanie soków, można korzystać z produktów gotowych.  Warto jednak zwrócić uwagę na listę składników, z których powstał sok. Tam zwykle czają się niespodzianki. Cukier bądź o zgrozo syrop glukozowo-fruktozowy, bogactwo substancji oznaczonych literą E, konserwanty, barwniki, przeciwutleniacze – jednym słowem nic dobrego. Jeśli kupujecie soki nie tylko po to aby ugasić pragnienie ale czerpać korzyści zdrowotne to wybierajcie z jak najprostszym składem, w jakości BIO.

Podczas produkcji wysokojakościowych soków BIO bada się czystość mikrobiologiczną, weryfikowane są różne ważne parametry produkcyjne a także sprawdza się zawartość cukrów w owocach i zawartość kwasów.

Czy soki warzywne są zdrowe?

Pewnie, że tak:)  Picie soków warzywnych niesie ze sobą mnóstwo korzyści dla zdrowia:

źródłem łatwo przyswajalnych substancji odżywczych i wody. Całe owoce i warzywa zawierają enzymy, substancje fitochemiczne, witaminy oraz składniki mineralne, które są „uwięzione” w nietrawionym błonniku przez co organizm ich nie przyswaja. Podczas wyciskania, miażdżenia zostają one uwolnione z celulozowej pulpy i stają się dostępne dla organizmu po upływie ledwie 15 minut. Ponadto każdy z nas powinien wypijać 8 szklanek wody dziennie. Kawa, herbata, napoje gazowane, alkohol działają odwrotnie – wody ubywa z organizmu. Na jedną wypitą kawę powinniśmy wypić 3 szklanki wody aby uzupełnić ubytek życiodajnej wody. Surowe soki w przeciwieństwie do naszych ulubionych używek, uzupełniają zapasy płynów, dostarczając jednocześnie soli mineralnych, witamin, substancji fitochemicznych oraz enzymów. Alkalizują płyny ustrojowe dzięki czemu poprawia się metabolizm i praca układu immunologicznego.

Działają oczyszczająco.
Usprawniają proces usuwania toksyn z organizmu. Oczyszcza się układ pokarmowy, szczególnie jelita. Dzięki temu poprawia się kondycja całego organizmu. Umysł pracuje lepiej, mamy lepszy nastrój, poprawiają się procesy metaboliczne. Jeśli będziemy jeść zdrowo i z rozsądkiem mamy szansę schudnąć.

Dają energię życiową.
Żywe rośliny są świetnym nośnikiem „zielonej siły”, z której nasz organizm może korzystać jeśli tylko mu to umożliwimy pijąc świeżo wyciśnięte soki. Ta zielona siła niestety zanika w procesie przetwarzania i przechowywania warzyw oraz owoców. Korzystajmy z tego co sezonowe.

Są bogactwem przeciwutleniaczy.
Przeciwutleniacze inaczej antyoksydanty przeciwdziałają powstawaniu wolnych rodników, które są odpowiedzialne za starzenie się komórek i powstawanie procesów nowotworowych.

Zawierają tylko naturalne cukry.
Pierwsza sprawa, która działa na korzyść soków – spożywasz cukry w towarzystwie witamin i minerałów, czyli jest jakaś wartość dodana:) Tych substancji w cukrze rafinowanym nie znajdziesz. Cukry naturalne dostarczają tyle samo energii co wszelkie ciastka, cukierki, czekoladki i napoje gazowane.

Są źródłem chlorofilu.
Można go znaleźć jedynie w roślinach. Ułatwia on organizmowi wytwarzanie hemoglobiny, która jest odpowiedzialna za transport tlenu do komórek.

Jakie soki warzywne pić?
Takie, które mają najwięcej przeciwutleniaczy. W dobie chorób cywilizacyjnych, profilaktyka to klucz do zdrowia.
Warzywa o najsilniejszych właściwościach przeciwutleniających:

  • Czerwona fasola
  • Czerwona fasola Kidney
  • Fasola Pinto
  • Serca karczochów
  • Ziemniak Russet
  • Czarna fasola
  • Jarmuż
    Owoce o najsilniejszych właściwościach przeciwutleniających:
  • Acai
  • Granaty
  • Jagody
  • Żurawina
  • Jeżyna
  • Suszone śliwki
  • Jabłko Red Delicious
  • Wiśnie
  • Śliwka Nigra

Ile soku warzywnego dziennie? (warzywno/owocowego, owocowego)

Ponieważ zalecane dzienne spożycie owoców i warzyw to pięć do ośmiu porcji, soki mogą w znaczący sposób ułatwić zjedzenie takiej ilości surowizny:) Jedna szklanka soku dziennie (dobrej jakości) przyczynia się do poprawy odporności, dodaje energii, wzmacnia kości, oczyszcza skórę i obniża ryzyko pojawienia się chorób. Aby zmaksymalizować korzyści wynikające z picia soków warto włączyć do codziennej diety wiele różnych soków, zrobionych z organicznych warzyw, ziół i owoców.

Jak pić soki warzywne?

Pomału, żeby się nie zakrztusić;) A tak na poważnie, regularnie. Powinny one stanowić element dobrze zbilansowanej, pełnowartościowej, bogatej w błonnik diety.

Co można pić w ciąży?

Przede wszystkim wodę, naturalne/ekologiczne soki, koktajle i ziołowe herbatki (tu trzeba zwrócić uwagę na przeciwskazania do stosowania niektórych ziół). Bezwzględnie należy wyeliminować alkohol! Ograniczyć zaś należy herbatę, kawę i napoje gazowane.

A co najlepiej pić w ciąży?

Możesz skorzystać z naszych propozycji aby przygotować dobry, wysoko odżywczy sok.
Sok nr1 bogaty w betakaroten
Potrzebujesz: 3 marchewki, 2-3 świeże morele (usuń pestkę), ¼ melona kantalupa
Wyciśnij sok za pomocą wyciskarki, wymieszaj. Gotowe.
Sok nr2 źródło kwasu foliowego
2 pomarańcze, 3 liście jarmużu, pół szklanki świeżych listków szpinaku, 5 sztuk szparagów, 1 łyżka białka sojowego EKO.
Z owoców i warzyw wyciśnij sok, wymieszaj, dodaj białko sojowe.
Pyszny koktajl cytrusowy
½ melona, 1 szklanka truskawek, 1 pomarańcza, 1 grejpfrut, kawałeczek imbiru (jeśli lubisz), ¼ szklanki jogurtu naturalnego, 1 łyżka drobno posiekanych migdałów lub zarodków pszennych.
Wyciśnij sok, wymieszaj, przelej do dzbanka, Dodaj jogurt i migdały.

Jakie soki dla cukrzyka?

O tym jakie soki można pić przy cukrzycy powinien zdecydować dietetyk analizując aktualny stan zdrowia pacjenta.
Nasze propozycje, które będą sprzyjały prawidłowej diecie cukrzycowej:

Sok nr2 – patrz wyżej
Sok z brokułów i karczocha
1 różyczka brokuła, 2 korzenie karczocha, 3 gałązki pietruszki, ¼ świeżej bulwy fenkułu
Wyciśnij, wymieszaj. Gotowe.
Koktajl z tofu
¼ soku z grejpfruta BIO, ¼ kostki tofu BIO, ¼ szklanki świeżych lub mrożonych borówek, 3 truskawki, 1 łyżeczka nasion ostropestu.
Wszystkie składniki zblenduj na gładki koktajl.

Jakie soki na anemię?

Anemia to niedobór hemoglobiny we krwi, który m.in. skutkuje wszechogarniającym zmęczeniem, nienormalną bladością skóry. Inne objawy są zależne od rodzaju anemii i można to ustalić tylko za pomocą badań. Zawsze, niezależnie od rodzajów anemii, zalecenia są aby zwiększyć zdolność organizmu do przyswajania składników odżywczych, w tym żelaza. Pomocna okazuje się witamina C, która ułatwia wchłanianie tego pierwiastka. Swoje soki komponuj tak aby dostarczyć witaminy C i żelaza. Dobre źródło żelaza to buraki, wodorosty, suszone owoce – w tym warto szczególnie pamiętać o morelach, szpinak, jarmuż, rukiew wodna,  pokrzywa, nać pietruszki.

Nasza propozycja na wzmacniający sok:
Potrzebujesz: po 2 sztuki moreli i brzoskwiń, świeżych, BIO (bez chemii), ½ szklanki zielonych winogron i ¼ szklanki bulwy fenkułu.
Wyciśnij i wymieszaj.

 

Powrót na listę aktualności