Szukaj produktów

Aktualności

Sól Epsom – młodość i dobre samopoczucie w zasięgu ręki

05.07.2021

   

    Sól Epsom - młodość i dobre samopoczucie w zasięgu ręki. Jej nazwa pochodzi od popularnego miasta w Anglii (początkowo tam właśnie była odparowywana ze źródeł wody mineralnej) nazywana też jest solą gorzką lub angielską.

Co to za sól?
Otóż jest to naturalnie czysty siarczan magnezu – MgSO4. W odróżnieniu od innych soli , Epsom ma wyłącznie korzystne działanie:

  • Pomaga uspokoić zmysły oraz ciało redukując napięcia.
  • Uzupełnia poziom magnezu w organizmie.
  • Dobrze wchłania się transdermalnie – przez skórę – omijając przewód pokarmowy.
  • Choć stosuje się ją również wewnętrznie np. podczas kuracji oczyszczających wątrobę, bywa też stosowana jako środek na zaparcia.
  • Znakomicie wpływa na urodę – piękne, lśniące włosy, nawilżona oraz elastyczna skóra, mocne paznokcie. Kąpiel w siarczanie magnezu to niewątpliwie bardzo łatwy, przyjemny i skuteczny sposób na poprawę funkcjonowania całego ciała.

1) Podstawowy przepis na kąpiel w soli Epsom:

2 pełne szklanki soli Epsom wsyp do wanny z ciepłą wodą, zamieszaj i poczekaj aż sól się rozpuści. Kąpiel powinna trwać ok. 20 minut. Pamiętajcie aby podczas solankowej kąpieli nie używać żelu pod prysznic, ogółem żadnych detergentów i mydeł gdyż będą one negatywnie wpływać na działanie soli. Można za to dodać kilka kropelek olejku eterycznego, najlepiej takiego jaki lubisz i wiesz, że dobrze na Ciebie działa. Jeśli kąpiel ma przynieść efekty terapeutyczne warto ją zrobić 3 razy w tygodniu. Wieczór to najlepsza pora na taki zabieg gdyż ciało staje się rozluźnione i bywa, że chce się spać.

A co się dzieje ze skórą podczas kąpieli w siarczanie magnezu?

  • Skóra staje się miękka i gładka.
  • Neutralizuje się brzydki zapach stóp, jeśli ktoś ma taki problem.
  • Jest pomocna w leczeniu grzybicy, łuszczycy oraz trądziku.
  • Pomaga pozbyć się z organizmu metali ciężkich oraz innych toksyn.

 

 

2) Nieco inny przepis na kąpiel w soli Epsom – tym razem o bardziej kosmetycznym, pielęgnacyjnym działaniu.

Dedykowana dla skóry szorstkiej, szarej i ewidentnie potrzebującej zastrzyku energii. Mikstura ta jest w pełni naturalna i bardzo odżywcza, ukoi skórę, rozluźni spięte mięśnie i rozpieści zmysły.

Potrzebujesz:

1,5 szklanki mleka w proszku

0,5 szklanki soli epsom

0,5 szklanki skrobi kukurydzianej

0,5 szklanki sody oczyszczonej

0,5 szklanki mąki owsianej (zmielone płatki owsiane też będą dobre)

8-10 kropli ulubionych olejków eterycznych

słoik z pokrywką

miska do wymieszania składników

Przygotowanie: Wymieszaj w misce suche składniki. Dodaj olejki eteryczne i wymieszaj ponownie.Wsyp do szklanego słoika, zamknij, podpisz markerem.

Sposób użycia: Wsyp 1 szklankę mieszanki do wanny z ciepłą wodą, wymieszaj rękami aby składniki się rozpuściły. Ciesz się przyjemną i kojącą kąpielą.

Dobra wiadomość – pozostały Ci jeszcze dwie porcje :)

    Jeśli nie tolerujesz z jakiegoś powodu mleka krowiego, możesz je zastąpić mlekiem kokosowym, ryżowym czy sojowym. Co prawda nie zawierają kwasu mlekowego dlatego działania złuszczającego nie będzie ale i tak przyjemność dla skóry będzie ogromna. Natomiast skrobia kukurydziana koi oraz łagodzi podrażnienia i suchość skóry, sól epsom oczyszcza, dostarcza minerałów i chroni. A mąka owsiana przywraca jedwabistą gładkość skórze. Zatem do dzieła :)

3) Z soli Epsom możesz również przygotować scrub do ciała - garść soli wymieszaj z oliwą z oliwek, może też być olej kokosowy. Dodaj kilka kropelek ulubionego olejku eterycznego. Możesz też wybrać olejek pod kątem konkretnego działania. A jest w czym wybierać :)
Na przykład:

  • olejek cynamonowy z kory będzie korzystnie działał przy reumatyzmie,
  • z drzewa herbacianego przy grzybicach,
  • geraniowy jest wskazany przy depresjach i nerwowości,
  • jałowcowy stosuje się na cellulit,
  • majerankowy przy nerwobólach,
  • melisowy na grzybice i egzemy,
  • rumianek rzymski przy stresach, nerwobólach i podrażnieniach skóry.

4) W solance można również moczyć stopy - kilka łyżek soli należy wsypać do miski z ciepłą wodą. Gotowe. Piętnaście minut w takiej solance to ulga dla zmęczonych, opuchniętych stóp. Pomoc przy stłuczeniach, zwichnięciach a także kuracja przeciwgrzybicza – pod warunkiem regularnego stosowania.

5) Maska solna na włosy - równe części maski bądź odżywki do włosów i soli Epsom połącz w miseczce. Miksturę rozprowadź na włosach, osuszonych ręcznikiem i pozostaw na 10 – 15 minut. Po tym czasie dokładnie spłucz. Ze względu na zawartość siarki maska poprawia kondycję włosów, optycznie zwiększa ich objętość. Działa przeciwłupieżowo, przeciwłojotokowo i antybakteryjnie.

    Jak widzicie zastosowanie soli Epsom jest bardzo szerokie. Możemy ją wykorzystać zarówno do celów kosmetyczno – pielęgnacyjnych jak również jako środek wspomagający walkę z różnymi dolegliwościami. Jako środek przeciwzapalny sól Epsom sprawdzi się jako remedium na bóle reumatyczne i zwyrodnieniowe oraz stany zapalne w obrębie stawów. Ponieważ jest źródłem magnezu korzystnie oddziaływuje na układ nerwowy – poprzez kąpiel z solą Epsom pomagamy ciału zrelaksować się i poradzić sobie ze stresem.

Czy wiesz, że…
… sól epsom odstrasza insekty i sprawdza się jako środek do czyszczenia niektórych powierzchni (ma właściwości odkażające, działa ściernie).

 

Powrót na listę aktualności