Szukaj produktów

Aktualności

Suszenie grzybów - sposoby i praktyczne wskazówki

14.09.2021

Gdy lato zbliża się ku końcowi, w lasach coraz częściej pojawiają się miłośnicy grzybobrania. To jedyny taki czas w roku, by cieszyć się świeżymi grzybami i zrobić zapasy na zimę. Jednym ze sposobów zachowania ich na resztę roku jest suszenie. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę i jaki sposób będzie dla Ciebie najlepszy.

 

Aby dobrze przygotować grzybki do suszenia, należy zacząć od umycia i dokładnego oczyszczenia ich z leśnych pozostałości. Używamy do tego nożyka lub specjalnych pędzelków/szczoteczek. Następnie warto przekroić grzyba, by sprawdzić, czy w środku nie kryje się robaczek . W przeciwnym razie, może on zawędrować na zdrowe okazy.

Spośród rozmaitych gatunków grzybów najczęściej suszeniu poddaje się kurki, podgrzybki, prawdziwki, koźlarze oraz całe kapelusze kanii. Trudniejsze wydaje się suszenie maślaków, ponieważ mają mokrą skórkę, ale dla chcącego… :) Im większe okazy, tym łatwiejszy wydaje się cały proces. Pamiętajmy, że podczas suszenia tracą one swój pierwotny rozmiar.

Jaki sposób suszenia jest najlepszy? To zależy od wielu czynników: ilości grzybów, czasu oraz sprzętu, którym dysponujesz. Wybierz najwygodniejszy dla Ciebie:

  • Suszarka elektryczna – jeśli posiadamy taką suszarkę, sposób ten jest najprostszy. Wystarczy pokrojone grzybki ułożyć na dziurkowanych tacach i wyjąć gotowy susz po odpowiednim czasie suszenia.

  • Piekarnik – trudność suszenia tym sposobem sprowadza się jedynie do kontrolowania temperatury i czasu. Reszta pracy polega na pokrojeniu grzybów i rozłożeniu – na kratkach lub blaszce wyłożonej pergaminem. Piekarnik powinien być nastawiony na 50 – 60 ºC. Suszenie może wymagać nawet 10 godzin.
  • Ciepły kaloryfer – tym sposobem ususzysz małą ilość grzybów. Przed suszeniem warto umyć kaloryfer z kurzu. Jeśli wybierasz podgrzybki koniecznie połóż je na płótnie, ręczniku papierowym lub gazie, ponieważ puszczają brudzący sok podczas suszenia. W zależności od temperatury grzejnika, suszenie trwa kilka dni.
  • Sznurek – sposób na małą ilość grzybów, które nawlekamy na bawełniany sznurek. Ważne, by pomieszczenie miało źródło ciepła – w zimnym powietrzu grzyby spleśnieją. Sznurek można powiesić nad okapem lub na zewnątrz w słonecznym miejscu. Tego sposobu nie poleca się w przypadku małych grzybów, ponieważ po skurczeniu mogą spadać ze sznurka.

  • Prodiż – najbardziej czasochłonny i męczący sposób na suszenie grzybków. Należy na zmianę grzać i wyłączać urządzenie, uchylając pokrywę, by ulatniała się wilgoć. 

W jaki sposób przechowywać suszone grzyby?
Do tego celu może posłużyć słoik czy metalowy pojemnik – ważne jednak by miał szczelne zamykanie. Gotowe grzybki przechowuj w zacienionym miejscu.

Jeśli zbyt mocno przesuszymy grzyby i będą się one kruszyć, możemy zrobić z nich sproszkowaną przyprawę. Ich wyjątkowy smak i aromat będzie świetnym dodatkiem do wielu jesienno - zimowych dań.

Warto wiedzieć!
Jeszcze do niedawna uważano, że grzyby nie mają wartości odżywczej. Dziś już wiemy, ze są one cennym składnikiem zdrowej, zbliansowanej diety. 70-90% ich masy to woda, a pozostała część to głównie dobrze przyswajalne białko. Grzyby są bogate w błonnik pokarmowy oraz pierwiastki takie jak potas, żelazo, wapń, selen i fosfor. Obfitują w witaminy z grupy B, a szczególnie B1 (kurki mają jej więcej niż drożdże). Wykazują działanie przeciwutleniające i przeciwbakteryjne. Warto wiedzieć, że kurki wykorzystywane są także w kuracjach przeciwpasożytniczych. Aby wykorzystać ich dobroczynne właściwości należy przygotować nalewkę z kurek lub wysuszone grzybki zmielić i spożywać w ilości 1 łyżki dziennie.

Udanego grzybobrania!

Powrót na listę aktualności