Szukaj produktów

Aktualności

Woda z kranu – czy można ją pić na surowo?

12.01.2021

 

    Ze względu na wzrost świadomości na tematy związane z ochroną środowiska oraz zdrowym stylem życia, co raz częściej zastanawiamy się czy można pić wodę prosto z kranu. Czy to jest bezpieczne, czy nie ma w niej bakterii i innych zanieczyszczeń? Czy kamień w kranówce jest szkodliwy oraz czy ma ona jakieś minerały?

    Nieufność co do kranówki początek wzięła w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku. Wtedy normy dotyczące wody pitnej nie były takie restrykcyjne jak obecnie. Chodziło głównie o to, żeby dostarczyć odpowiednią ilość wody, a jakość zeszła na drugi plan. Dlatego dziś większość, zamiast podstawić szklankę pod odkręcony kran, wydaje pieniądze na wodę butelkowaną. A szkoda, ponieważ kranówkę można śmiało pić!

 

 

Czy kranówka jest bezpieczna pod względem mikrobiologicznym?

    TAK! Woda z kranu jest bepieczna można ją pić bez przegotowywania. Podlega ona restrykcyjnym normom unijnym, które są bardziej wymagające niż te opracowane przez Światową Organizację Zdrowia. Woda jest bezpieczna pod względem mikrobiologicznym i chemicznym. Jeżeli są do tego jakiekolwiek wątpliwości to można sprawdzić jej jakość na stronie MPWiK ( zawartość fluorków, żelaza, siarczanów, magnezu, metali ciężkich oraz czy wykryto w niej bakterie). W dużym mieście woda jest bardzo często kontrolowana. Dostawca jest odpowiedzialny za mikrobiologiczne bezpieczeństwo wody, począwszy od momentu kiedy jest doprowadzana do rur, poprzez sieć dystrybucyjną, aż do chwili gdy woda wypływa z kranu. Natomiast jeżeli masz wodę z własnej studni to za jej jakość odpowiadasz Ty sam.

Czy wiesz, że …
... poprzez picie wody z kranu zamiast kupowania wody w butelkach możemy rocznie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych?

 

Co z tym kamieniem w wodzie?

    Na pewno często słyszeliście o tym, że picie twardej wody z kranu powoduje kamienie w nerkach. Czy to prawda? Oczywiście, że nie! Za twardość wody odpowiada ilość minerałów (zwłaszcza węglan wapnia oraz węglan magnezu) - im ich więcej tym bardziej jest ona twarda. Często ludzie kupują suplementy diety, w skład których wchodzą te dwa związku. Należy pamiętać, że węglan wapnia oraz magnezu mają słabą biodostępność. Po co przepłacać, jak wystarczy wypić wodę z kranu. Paradoksalnie pierwiastki te regulują też pracę nerek i zapobiegają tworzeniu się kamieni i złogów. Miękka woda, pozbawiona wapnia i magnezu jest dobra np. do pralek, a nie dla organizmu człowieka .

WAŻNE - proces gotowania wody zmniejsza zawartość węglanu wapnia i magnezu ( wytrącanie się osadu ), przez to zmiękcza ją i powoduje zubożenie składu mineralnego. Dlatego warto więc pić wodę nieprzegotowaną

Czy wiesz, że …
… ludzie, którzy piją twardą wodę tak jak np. Gruzini maja zdrowsze serca i żyją dłużej, a np. Finowie, którzy pili miękką wodę polodowcową najczęściej umierali nawet w młodym wieku na zawał serca?

 

Czy woda z kranu ma jakieś minerały?

    TAK! Oprócz wapnia i magnezu kranówka jest bogata w inne minerały: makroelementy - potas, sód, siarkę, chlor oraz mikroelementy - żelazo, mangan, miedź, fluor. Zdarza się nawet, że w takiej wodzie jest nadmiar niektórych pierwiastków i przedsiębiorstwa muszą oczyszczać z nich wodę, ponieważ ich nadmiar może być szkodliwy dla naszego organizmu.

W kranie leci brązowa woda, czy ona również jest bezpieczna?

    Takie zabarwienie jest z reguły wynikiem podwyższonej zawartości żelaza. Przyczynić się do tego mogą naprawy lub czyszczenie sieci wodociągowej oraz mniejsze korzystanie z wody przez ludzi np. okres urlopów. Żelazo samo w sobie nie jest dla nasz szkodliwe. Pamiętajmy, dla własnego bezpieczeństwa i spokoju ducha, że watro chwilowo powstrzymać się od picia kranówki kiedy ma dziwny wygląd.

Podsumowując – pijmy nieprzegotowaną wodę z kranu. Jest ona bezpieczna dla naszego zdrowia. Regulują to restrykcyjne przepisy UE. Picie kranówki nie jest gorsze od picia butelkowej wody mineralnej czy źródlanej. Na jej korzyść przemawia niski koszt oraz mniej negatywny wpływ na środowisko.

PORADY:

  • Nie smakuje Ci kranówka? Zawsze możesz używać filtrów do wody, np. filtr węglowy z bambusa. Nadal będzie taniej oraz ekologiczniej niż kupowanie wody w butelkach. Warto róznież urozmaicić wodę dodatkiem ziół czy owoców.
  • Lubisz gazowaną wodę? Zainwestuj w saturator i ciesz się z swojej ulubionej wody.

 

 

Powrót na listę aktualności