Szukaj produktów

Aktualności

Zdrowe Święta Bożego Narodzenia i lekki Nowy Rok

17.12.2020

 

    Przedświąteczna gorączka zaczyna się już od początku grudnia – prezenty, zakupy, sprzątanie, stres. To wszystko odbija się na naszym sposobie odżywiania i co za tym idzie komforcie żołądkowo-jelitowym. Z kolei same Święta Bożego Narodzenia to ekstremalny czas dla naszego układu pokarmowego - trzy dni ciężkich i wysokokalorycznych posiłków, jedzonych bez większej kontroli. Często przeciągamy ich spożywanie aż do Nowego Roku. Z drugiej strony trzymanie się ścisłej diety nie wchodzi w grę. Warto więc znaleźć złoty środek.

Jak czuć się komfortowo podczas Świąt i w Nowy Rok?

1 ) Zacznijmy od zdrowej przekąski !
Nie warto siadać do stołu, gdy jesteśmy bardzo głodni. Wtedy rzucamy się na jedzenie i pochłaniamy je szybko oraz w większej ilości niż normalnie. Dlatego warto, przed wigilijną i sylwestrową kolacją, zjeść małą przekąskę np. mały talerzyk warzywnej zupy. Aby w ten dzień nie tracić cennego czasu można ją przygotować wcześniej i zawekować w słoiku.

2 ) Nie przejadajmy się !
Kosztujmy wszystko w małych porcjach. Unikniemy nieprzyjemnego uczucia ciężkości, niestrawności, czy wzdęć.

3 ) Wybierajmy mniejsze zło !
Jeżeli samodzielnie przygotowujemy potrawy postarajmy się zastosować zdrowe zamienniki. Czasem alternatywny posiłek smakuje bardzo podobnie lub nawet lepiej !

4 ) Usiądźmy strategicznie !
Kiedy nasze ulubione potrawy są daleko, dwa razy zastanowimy się zanim sięgniemy po niepotrzebną dokładkę.

5 ) Nie jedzmy deserów zaraz po głównym posiłku !
Aby uniknąć niepotrzebnych kalorii desery traktujmy jako osobny posiłek.

6) Delektujmy się posiłkiem !
W święta jemy dla przyjemności. Ciężko sobie odmówić skosztowania potraw, które smakują tak wyjątkowo tylko w tym konkretnym czasie w roku. Jedząc wolniej, zapewnimy sobie tyle samo przyjemności, a zjemy dużo mniej!

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                        

    Jeżeli nie udało się nam zastosować do powyższych porad to po świętach możemy czuć się ociężale, przewlekle zmęczeni, mieć problemy z zasypianiem, czy z wypróżnianiem. Dlatego warto pomóc swojemu ciału i zastosować kilkudniową kurację oczyszczającą. Poprawi ona nasze samopoczucie i uchroni przed niechcianymi kilogramami!
W tym czasie trzeba mocno ograniczyć spożycie takich produktów jak: cukier, biała mąka, czerwone mięso i jego przetwory, mleko i jego przetwory, używki. Dietę należy wzbogacić o duże ilości zielonych warzyw i cytrusowych owoców, kasze np. jaglana, herbatki ziołowe, naturalne soki. Trzeba pamiętać także o odpowiedniej ilości wypijanej wody – 30 ml na każdy kilogram maszej masy ciała.

Pomocne przy oczyszczaniu mogą okazać się:

  • soki np. z aloesu, jarmużu;
  • preparty na bazie ostropestu, karczocha, zielonego jęczmienia, chlorelli;
  • oczyszczające przyprawy tj. : imbir, kurkuma, korzeń dyptamu;
  • herbatki oczyszczające, które w swoim składzie mają m.in.. mniszek lekarski, pokrzywę, skrzyp polny, werbenę, fiołek trójbarwny, zieloną herbatę;
  • błonnik np. babka płesznik.

 

 

    Święta i sylwester to czas spotkań z rodziną i znajomymi. Niezastąpionym elementem są wówczas smaczne posiłki. Pamiętajmy, że ten wyjątkowy czas jest raz w roku. Na te 2-3 dni zapomnijmy o diecie, ale zachowajmy umiar! Jest on ważny bez względu na to czy staramy się zrzucić nadprogramowe kilogramy, czy też nie. Tylko wtedy będziemy się czuć dobrze. Spróbujmy wszystkiego na co mamy ochotę, ale w małych porcjach np. 2 pierogi, łyżka sałatki. To nie same święta sprawiają, że tyjemy i źle się czujemy tylko to, że przeciągamy czas objadania się. Przedświąteczny okres to idealny moment na poprawę naszych nawyków żywieniowych. Dzięki czemu Nowy Rok nie powitamy z nadprogramowymi kilogramami i łatwiej będzie wprowadzić w życie noworoczne postanowienie dotyczące poprawy naszego stylu odżywiania.

 

  

 

Powrót na listę aktualności