Szukaj produktów

Aktualności

Żylaki - jak zapobiegać i leczyć

02.07.2021

Lato w pełni, odsłaniamy coraz więcej ciała, pewnie każda z nas chciałaby żeby jej nogi były gładkie, jędrne i niepoznaczone sinymi, wybrzuszonymi żylakami.  Jak ratować się naturalnymi sposobami?

A zatem, odrobinę teorii :) 
Żylaki to przypadłość dotykająca przede wszystkim kobiety. Przyczyny ich powstawania są różne. 

  • Długotrwałe unieruchomienie wynikające z przewlekłych chorób, złamań, czy zabiegów 
  • Przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych
  • Wiek – im jesteśmy starsze tym ryzyko pojawienia się żylaków większe. Po 40 r.ż. wzrasta o 25%, a ok. 60 r.ż. sięga już 50 %
  • Ciąża
  • Zawał serca
  • Choroby na podłożu hematologicznym zmniejszające zdolność krzepnięcia krwi.

Istotą pojawiania się żylaków są skrzepliny powstające w świetle żył – najczęściej w żyłach głębokich goleni, często rozprzestrzeniają się na żyłę podkolanową, udową oraz obejmują biodro. Skrzeplina, kiedy już powstanie, zaburza odpływ krwi z żyły i powoduje jej zastój w kończynie. Rośnie wtedy ciśnienie i pojawia się obrzęk. Jeśli zakrzep umiejscowiony jest w żyle głównej dolnej może dojść do obrzęku obu kończyn, dolnej części tułowia, a także narządów płciowych. Jeśli krew znajdzie sobie inną drogę to obrzęk stopniowo się zmniejsza – pomocne jest uniesienie nóg. Zazwyczaj pojawia się też ból, który nasila się po długim staniu, chodzeniu i ucisku. Najczęściej po jakimś czasie dochodzi do tzw. rekanalizacji, drożność żył powraca i obrzęk zanika. Niemniej jednak konsekwencją tego jest wzrost ciśnienia obwodowego w żyłach i pojawia się tzw. zespół pozaskrzepowy, czyli ciężkie nogi, skurcze łydek, owrzodzenia i przebarwienia skóry. 
Inne następstwo utworzenia się skrzepu w świetle żyły głębokiej to możliwość pojawienia się zatorów płucnych.

Wszystko to brzmi bardzo groźnie, dlatego tak ważna jest profilaktyka choroby żylnej zakrzepowo-zatorowej. Ma ona za zadanie usprawnić odpływ krwi z nóg, najczęściej robi się to poprzez farmakologię, ruch, pończochy uciskowe.

Niemniej jednak naturalne środki ziołowe doskonale wspomagają leczenie dlatego warto o nich wiedzieć i użyć jeśli zajdzie taka potrzeba. Stosuje się tu głównie zioła o działaniu przeciwzapalnym, przeciwcukrzycowym, odtruwającym, poprawiającym przemianę materii, wzmacniającym procesy regeneracji naskórka oraz obniżające ciśnienie krwi.

W profilaktyce bardzo ważna jest dieta, a w zasadzie sposób żywienia, taki aby utrzymywać prawidłową masę ciała, ruch/gimnastyka, odpowiednia pielęgnacja oraz masaż nóg.

Receptury ziołowe na usprawnienie krążenia czyli „odkorkowujące” żylaki:

Napary – wszystkie zioła zmieszane w równych proporcjach, 1 łyżeczka na szklankę wrzątku, zaparzać 15 min. Napar można pić kilka razy w ciągu dnia lub używać do kompresów na żylaki (zmieniać kilkakrotnie).

Mieszanka nr 1

Skrzyp polny
Owoc głogu
Liść pokrzywy
Kwiat mniszka
Kwiatostan kocanki piaskowej
Ziele ogórecznika
Owoc dzikiej róży

Mieszanka nr 2

Jasnota gajowiec
Przytulia
Nawłoć pospolita

Mieszanka nr 3 Ojca Klimuszki

Ziele szanty
Ziele krwawnika
Ziele rdestu ptasiego
Kora kasztanowca
Kora wierzby
Liśc podbiału
Kwiatostan głogu
Owoc róży
Ziele jemioły

Pić 2x dziennie po 1 szklance przed posiłkiem

Oprócz stosowania wewnętrznego zioła są bardzo przydatne do przygotowania okładów na żylaki.

Mieszanka Ojca Klimuszki na kompresy

Po 50g
Kora kasztanowca
Kłącze tataraku
Liść podbiału
Koszyczki arniki
Ziele drapacza

Wszystkie zioła zmieszać razem, każdorazowo nabrać 5 łyżek mieszanki, zalać 1 litrem wody i gotować 10 minut, odstawić na pół godziny, przecedzić. Nasączyć odwarem czystą bawełnianą szmatkę i zrobić okład na nogi. Kompresy robić wieczorem.

Okład z liści kapusty

Liść kapusty należy umyć, wysuszyć, usunąć twarde części przy głąbie i nerwach, delikatnie zmiażdżyć tłuczkiem – tak żeby nie zniszczyć liścia tylko spowodować wydzielanie soku. Liść przykładamy na chore miejsce, owijamy bandażem i zostawiamy na noc lub klika godzin w dzień. Powtarzamy przez klika dni.

Okład z octu winnego/jabłkowego

Bawełnianą, czystą szmatkę nasączamy octem (nie spirytusowym, ma być jabłkowy lub winny), przykładamy na zmienione chorobowo miejsce i owijamy bandażem. 
Naprzemiennie z okładami octowymi można stosować:

Okład z kory dębu

Z garści rozdrobnionej kory dębowej przygotowujemy odwar – czyli zalewamy surowiec  0,5l wody i gotujemy ok. 8 minut, odstawiamy na 15 min., odcedzamy. Robimy kompres.

Warto też mieć na uwadze suplementację DIOSMINĄ w dawce 500 mg na dobę. Diosmina to flawonoid, który jak badania wskazują może łagodzić stany zapalne w żyłach, zapobiega uszkodzeniom śródbłonka w żyłach, poprawia napięcie żylne oraz drenaż limfatyczny. Ogranicza obrzęki łydek oraz kostek i inne towarzyszące żylakom objawy. Naukowcy wskazują, że diosmina może przeciwdziałać powstawaniu nowych żylaków. Okres suplementacji to minimum 12 tygodni.
Przeciwskazaniem są ciąża i karmienie. Zaleca się również ostrożność w łączeniu diosminy z lekami rozrzedzającymi krew.

Wszystkie powyższe napary oraz diosmina pomocne również będą w kontekście hemoroidów, mogą również pomóc w obrzęku limfatycznym, który czasami pojawia się w wyniku niektórych terapii antynowotworowych.

Jakie zmiany w stylu życia będą pomocne?

1. Codzienna porcja ruchu czyli aktywność fizyczna, choćby spacer. Wszystko co sprawi, że mięśnie nóg zaczną pracować i pomogą w pompowaniu krwi – wszak musi pokonać grawitację :)

2. Zdrowa dieta, która zmniejsza ryzyko uszkodzeń naczyń krwionośnych i dba o odpowiednią masę ciała, czyli sposób żywienia taki sam jak przy wszelkich dietach kardiologicznych. Unikamy produktów ciężkostrawnych oraz gotowych dań typu fast food i innych wysokoprzetworzonych. Do napojów warto włączyć zieloną herbatę jako źródło bioflawonoidów, 2-3 szklanki dziennie. Nasza dieta powinna zawierać dużą dawkę poniższych substancji:

  • witamina E poprawia krążenia krwi - spożywaj produkty pelnoziarniste, rosliny straczkowe, orzechy oraz zielone warzywa lisciaste,
  • witamina C wzmacnia naczynia krwionośne – pamiętaj o owocach i warzywach w codziennej diecie,
  • kwasy tluszczowe wspomagają krążenie i dbają o elastyczność żył - dwa razy w tygodniu sięgaj po tluste ryby m. in. łosoś, makrela tuńczyk, sardynki.

       

3. Rzuć papierosy – palenie tytoniu zagęszcza krew, podnosi ciśnienie, sprzyja stanom zapalnym w obrębie układu krążenia. Wszystko to potęguje niewydolność żylną.

4. Ogranicz w miarę możliwości długotrwały bezruch – stanie czy siedzenie. Wstań raz na godzinę i przejdź się, jeśli pracujesz cały czas przy biurku. Jeśli długo stoisz – to usiądź, żeby dac nogom odpocząć. Uwaga! Nigdy nie siadaj ze skrzyżowanymi nogami, to niepotrzebnie obciąża żyły i powoduje zastoje płynów.

5. Jeśli lubisz bardzo obcisłe ubrania, bieliznę, spodnie rurki, skarpety z ciasnymi ściągaczami- zmień ubrania na nieco szersze. Wszystko, co opina ciało upośledza prawidłowe krążenie. Wyjątek to pończochy lub podkolanówki kompresyjne.

6. Podnoś nogi do góry :) Banalny zabieg, który pomaga w zniwelowaniu obrzęków i poprawia krążenie krwi i limfy.

Powrót na listę aktualności