Szukaj produktów

Aktualności

Olejek eteryczny – kiedy się przydaje? Na co jest skuteczny?

04.04.2020

Czy wiecie, że w dzieciństwie węch jest najczęściej wykorzystywanym przez nas zmysłem? To właśnie on dostarcza nam wtedy mnóstwo informacji o otaczającej nas nowej rzeczywistości. Ponoć żaden inny ze zmysłów nie potrafi tak dobrze jak węch przywoływać wspomnień. Myślę, że wiele razy doświadczyliście właśnie czegoś takiego – np. zapach ciasta potrafi przywołać obraz kiedy to ukochana babcia lub mama piekła w sobotni wieczór pyszne ciasto na niedzielny deser. Pamiętacie zapach cukru pudru rozsypanego na świeżo upieczonej, jeszcze ciepłej szarlotce? To dziwne, bo przecież cukier nie pachnie… A jednak 😊

Odczucia zapachowe pobudzają pewne obszary w mózgu, które stymulują określoną reakcję w organizmie. Na tej zasadzie działają feromony. To one stanowią jakby „chemiczną wiadomość”, którą potrafi wychwycić nasz mózg właśnie za pośrednictwem zmysłu powonienia. W efekcie tego nasze ciało zaczyna reagować w określony sposób.
I właśnie wywoływanie szeregu reakcji fizycznych za pośrednictwem docierających do mózgu zapachów, których źródłem są olejki eteryczne, jest chyba najważniejszym zadaniem aromaterapii.

Co to takiego aromaterapia?

Jest to technika terapeutyczna wykorzystująca zapachy. Jest jedną z metod dbałości o zdrowie przy użyciu bogactwa natury – a dokładnie naturalnych olejków eterycznych.

Sposobów stosowania olejków jest kilka. Masaże, kąpiele, kominki do aromaterapii - pisaliśmy o nich tutaj

Natomiast cel stosowania aromaterapii jest dość rozległy – nazwijmy go holistycznym. Aromaterapia skupia się na całościowym ujęciu organizmu i przywróceniu w nim równowagi, a później zachowaniu organizmu w stanie równowagi - a także zapobieganiu chorobom zarówno w sferze fizycznej jak i psychicznej.

Narzędziem każdego aromaterapeuty są olejki eteryczne – zawsze i bezwzględnie naturalne a nie ich chemicznie pozyskane odpowiedniki. Nie ma żadnych wątpliwości, że aby uzyskać efekt terapeutyczny bądź kosmetyczny powinniśmy stosować tylko olejki eteryczne naturalne, o najlepszej jakości mimo, że ich cena może wydawać się nieco wysoka. Całe szczęście, że olejki są wydajne – używamy ich na kropelki a nie buteleczki.

Czy wiecie co to jest chemotyp?

Myślę, że możemy to sobie wyobrazić jako „dowód tożsamości” olejku bądź linie papilarne. Chemotyp opisuje dokładnie skład chemiczny danego olejku. Kompozycja składników danego olejku może być różna w zależności od części rośliny z której został pozyskany, może też być różna w obrębie poszczególnych gatunków roślin.
Zobaczcie sami, trzy olejki - każdy z eukaliptusa ale różnych gatunków. Specyfikacja poszczególnych związków rózni się.

olejek-eteryczny-eucalyptus-radiataolejek-eteryczny-citroen-eucalyptusolejek-eteryczny-eucalyptus-globulus

Dlatego warto sprawdzić chemotyp kiedy wybieramy olejek i oczekujemy konkretnych rezultatów jego zastosowania.

Kiedy mówimy, że olejek jest naturalny? To dość oczywiste – wtedy gdy jest pozyskany z roślin a nie wytworzony w laboratorium chemicznym. Ale jest jeszcze jedna ważna cecha. Dobrze kiedy olejek będzie pochodził z plantacji ekologicznych, bo jest to gwarancja jego najwyższej jakości. Nawozy i pestycydy mają ogromny wpływ na roślinę i w istotny sposób modyfikują chemotyp olejków to z kolei oddziałuje na efekty stosowania. Jeśli możesz wybieraj olejki BIO- właśnie takie oferuje nasz sklep. W ich produkcji specjalizuje się firma Physalis.

Olejki eteryczne - skład

Skoro mówimy o chemotypie to może warto choć z nazwy kojarzyć poszczególne związki występujące w olejkach eterycznych.

Aldehydy: występują dość powszechnie, wykazują mocne działanie przeciwzapalne np. cytral (geranial, neral, cytroneral)
Alkohole: przeciwinfekcyjne ale słabsze od fenoli : alfa-terpineol, citronellol, geraniol, linalol, mentol…
Estry: działają delikatnie przeciwskurczowo np. acetaty, benzoesany, maślany…
Etery: niektóre z nich mają silne działanie przeciwskurczowe. Jest to atenol (anyż, koper włoski) i estragol (bazylia, estragon)
Fenole: silne właściwości przeciwinfekcyjne oraz stymulujące centralny układ nerwowy – m.in. karwakrol, tymol i eugenol.
Ketony – właściwości mukolityczne i zabliźniające. Ponieważ wykazują neurotoksyczność powinny być stosowane pod kontrolą lekarza. Należą do nich kamfora, karwol, krypton, tujon, werbenon itd.
Kumaryny: uspokajają i działają antykoagulacyjnie np. dikumarol. Mogą wywoływać fotouczulenia – bergamotka, cytrusowe.
Kwasy: działają przeciwzapalnie, z alkoholami tworzą estry np. kwas geraniowy, kamforowy.
Laktony: świetne działanie mukolityczne i wykrztuśne.
Terpeny: antyseptyki, chronią przed infekcjami, dostarczają energii fizycznej np. pinen, limonen, felandren.
Tlenki: najpowszechniej używany w aromaterapii jest 1.8 cyneol (eukaliptol) – udrażnia drogi oddechowe.

To właśnie powyższe substancje aktywne znajdujące się w olejkach dają możliwość stosowania ich w celach terapeutycznych.

Olejki możemy podzielić pod kontem działania na różne kategorie – dokładnie tak samo jak klasyfikuje się lekarstwa.
Nie jest moim celem wymienić tu wszystkie kategorie i przypisane do nich olejki ale może chociaż kilka dla przykładu.
Otóż działanie antyseptyczne czyli niszczące drobnoustroje wykazują olejki: z drzewa herbacianego, bergamotowy, cytrynowy, eukaliptusowy, lawendowy, rozmarynowy, tymiankowy, sosnowy, jałowcowy, sandałowy, pomarańczowy.
Antydepresanty:  bazyliowy, geraniowy, bergamotowy, neroli, lawendowy, rumiankowy, melisowy, różany, paczulowy, sandałowy, ylangowy.
Przeciwzapalne: lewendowy, kajeputowy, miętowy, rumiankowy, różany.
Pobudzające: ciało – geraniowy, pieprzowy, rozmarynowy, tymiankowy, różany; umysł – bazyliowy, cytrynowy, drzewa herbacianego, eukaliptusowy, miętowy, tymiankowy.
Hipotensyjne (pomagające obniżyć ciśnienie krwi): cytrynowy, geraniowy, lawendowy, melisowy, ylangowy.
Przeciwbólowe (analgetyki): kajeputowy, drzewa herbacianego, rumiankowy, lawendowy, miętowy, rozmarynowy.

Wiecie z jakich olejków przygotować mieszankę do masażu na katar? Po kilka kropelek olejków: lawendowego, sandałowego i cytrynowego. Jeśli wasze dzieciaczki cierpią na chroniczny katar spróbujcie przez kilka dni masować plecki i klatkę piersiową. Oczywiście należy użyć oleju bazowego - może być np. olej ze słodkich migdałów (możesz kupić online).

Pamiętajcie jednak, że nie zawsze musimy czuć się źle żeby sięgnąć po olejek. Piękny zapach olejków potrafi sprawić, że nasz dom będzie bardziej przytulnym, pachnącym miejscem, dającym jeszcze lepsze ukojenie po pracowitym dniu. Włączony kominek aromaterapeutyczny lub dyfuzor niesie wraz z zapachem uczucie ukojenia, tworzy mnóstwo pozytywnych wibracji i świetnie oczyszcza nie tylko powietrze ale i domową atmosferę. Warto polubić się z olejkami i korzystać z ich olbrzymich możliwości.

Jak używać olejków w sposób bezpieczny - zapraszam do króciutkiej lektury.

Powrót na listę aktualności